2. august 2005

Fedorov Dieedil

Tõlkinud Janar Rückenberg

Olen meelitatud, kui inimesed tunnevad minu dieedi vastu huvi ja küsivad minult dieedi kohta nõu. Samas, sellistel puhkudel on alati raske anda kõikehõlmavaid ja üheseid soovitusi. Seetõttu ka käesolevas artiklis piirdun üldise ja pealiskaudse kirjeldusega oma dieedist, sellest, mis toimib minu puhul kõige paremini.

Dieedil olles üritan tarbitavad valgud ja süsivesikud päeva lõikes ära jagada. Skeem näeb välja selline, et päeva esimesel poolel (ennelõunane aeg) panen rõhku süsivesikurikastele toitudele. Toitainete suhe on siis ca. 80% süsivesikuid, 20% valku. Päeva teisel poolel (pärastlõuna ja õhtupoolik) hakkan süsivesikuid vähendama ning suurendan valguratsiooni. Õhtupoolikul ja pärastlõunal on süsivesikute/valkude suhe täpselt vastupidine, võrreldes ennelõunase suhtega, valgud 80%, süsivesikud 20%.

Võistlusteks valmistudes üritan süsivesikute kogust vähendada nii palju kui võimalik. Mõnikord (mõnel päeval) eemaldan nad oma menüüst täielikult. See on küll karm, kuid tihtipeale see ainus ja õige valem saada minu tasemel” mees vormi.

Peamised valguallikad on kanaliha (filee) ja munavalged. Võistlustevahelisel massiperioodil söön meelsasti igasugust liha ja kala, kuid mida lähemale võistlustele, seda rangemaks dieet muutub ning enne võistlusi eelistan ainult kanaliha ja munavalgeid.

Pealegi kanaliha ja üldse kanatooteid” on Venemaal palju kergem hankida. Ka kala ei oleks probleem, kuid tunnen, et kala ei toida” ja toeta võistluseelsel perioodil mu treeninguid nii, nagu kanaliha.
Ameerikas on kulturistid klammerdunud tuunikala külge, Venemaalt on raske kulturistile sobivaks töödeldud tuunikala leida.
Ma ei ole kunagi kirjalikult ja arvuliselt oma valgu koguseid kalkuleerinud, kuid võin anda kaudseid tooreid numbreid, hindamaks võistluseelset valguratsiooni. Enne võistlusi üritan teha 4 – 5 toidukorda päevas (valgusheigid välja arvatud), mul kulub päevas ca. 2 kg kanaliha (kana filee) ja ca. 40 munavalget.
Varemalt üritasin enne võistlusi saada hakkama 3 – 4 toidukorraga, mis tähendas omakorda suuremaid portsjone ning probleeme oli seetõttu rasvast maksimaale vabanemisega taljepiirkonnast.

Üldiselt pole mul kunagi olnud erilisi probleeme liigse rasvaprotsendiga ja vormi saamisega. Arvan, et peamine põhjus, miks kulturistid on vormist väljas ja ei suuda ideaalset võistlusvormi saavutada, on distsipliini puudumine, antakse rangele dieedile järgi siis, kui ei tohiks seda teha – tehakse elementaarseid vigu, mis takistavad edasijõudmist.

Nagu näete, mis puudutab minu võistluseelset dieeti, siis lähenen sellele üsna intuitiivselt. Ma ei ole kunagi kokku lugenud süsivesikuid ega pidanud arvet valkude kohta (grammiliselt). Paljusid oma dieedi võtmeelemente ja mehhanisme ma ei oskagi seletada. Lihtsalt on teatud toidud ja strateegiad, mis sobivad just minule, miks see täpselt nii on, on eneselegi täpselt teadmata.
Lihtsalt üritan võimalikult palju oma keha kuulata”. See ongi kulturistide toitumise võti ja müsteerium!

Tõlge artiklist: Fedorov on Dieting” (Alexander Fedorov)

Autor: Janar Rückenberg