30. november 2005

Põhjamaade parim Ott

BODY – http://www.bodylehti.fi

Ott Kiivikas (28) oli Soomes toimunud Fitness-Expo messi külalisesineja. Ajakiri Body intervjueeris Eesti imemeest.

Fakte Otist :
Nimi: Ott Kiivikas
Vanus: 28
Kaal: võistlusväliselt 100-102 kg, võistluskaal 90-93 kg
Hobid: Muusika, filmid, erisugused spordialad
Perekonnaseis: Sõbranna ( nüüdseks, kui artikkel on tõlgitud eesti keelde – abikaasa) Natalia Nazarenko (Ukraina meister fitnessis). Eelmisest suhtest tütar Cristin-Amani.
Rääkides Eestist ja Eesti kulturismist, tuleb igaühele automaatselt meelde üks nimi, Olev Annus, kes võttis treenitavaks noore ja paljutõotava kulturisti – Ott Kiivikase.
Ott on võitnud Eesti meistrivõistlused juba 13 korral, millest kuuel korral tulnud ka absoluutseks meistriks. Siiski tugevasti motiveerituna, läheb püüdma võitu ka novembris toimuvatel Eesti Meistrivõistlustel (mille ta ka saavutas).
Kuidas kõik alguse sai, mis paneb mehe ikka liikuma ja hoiab motiveerituna, sellest järgnev artikkel….

Räägi alguses natukene oma taustast ja kas tundsid huvi spordi vastu juba lapsena?
Mul on vend Mikk, kes on minust 2 aastat vanem. Ema nimi on Kristiina. Kooli lõpetasin Viljandis 1996. aastal. Sportlase karjäär algas 6-aastasena võites jooksuvõistluse, kui 1983. a. joosti ümber Paala järve. Sama võistluse võitsin ka kahel järgmisel aastal.

Kuidas tekkis huvi just sellise ala vastu?
Imetlesin alati lihaselisi vendi. Juba korvpallitreeningute aegu pärast trenni, kui teised läksid koju, tegin mina kätekõverdusi ja muid harjutusi. Regulaarselt hakkasin raskustega treenima 15-aastaselt.

Kust said oma karjääri alguses infot toitumise kohta? Kas Eestis ilmus sellel ajal ka kulturismi teemalisi ajakirju?
Kõige paremad näpunäited sain aastal 2004 Ukrainast, EM-võistlustelt. Minu treener on Olev Annus, Eesti üks legendaarsemaid kulturiste, kes on elanud Soomes juba 20 aastat. Ta sai minu treeneriks aastal 1999. Sellest ajast alates ei ole ma Eestis kaotanud ühtegi võistlust. Enne Olevit oli minu treeneriks Indrek Otsus. Temagi on pärit Eestist.
Tänapäeval meil juba leidub lehti, mis keskenduvad kulturismile. Samuti on meil weebileht www.fitness.ee, kust võib leida palju kvaliteetseid pilte. Tasub minna vaatama. Piltide eest vastutab EBFF:i ametlik fotograaf Arnold Tokko.

Millal tekkis huvi võistlemise vastu?
Tegelikult ei tekkinudki. Kuid kauaaegsed treenijad küsisid minult jõusaalis (mis asus Viljandis, 25 000 elanikuga linnas), et miks ma ei võistle ja alles siis hakkasin isegi sellele mõtlema. 3 kuu pärast alustasin tugevaid treeninguid. Vanust oli mul siis alles 16 ja aasta oli 1993.

Kuidas läksid esimesed võistlused ja kuidas nendeks valmistusid?
Ma ei mäleta, kas ma üldse enne võistlusi dieeti pidasin, aga närvis olin küll. Võistlused toimusid Narvas ning võistlesin noorte kategoorias (-67,5 kg ) ja olin 16-18 aastane. Võistluskaal oli 66,5 kg ja tulin neljandaks viiest võistlejast. Sain võistlusest siiski hea kogemuse.

Kuidas on sinu treeningud muutunud aastate jooksul?
On muutunud päris palju. Nüüd ma keskendun rohkem tunnetusele, kui sellele, kui palju jaksan tõsta. Aastate jooksul olen proovinud erinevat tüüpi harjutusi. Kui tahad areneda, siis tuleb teha muutusi, et arenemine üldse toimuks.

Kasutad sa treenides raskeid raskusi?
Treenin periooditi. Esimesed kolm nädalat treenin jõudu. Järgmised 3 nädalat üritan suurendada massi ja järgmine kolmenädalane tsükkel koosneb võistlusteks valmistumise harjutustest.

Mida pead tähtsamateks elementideks treeningus?
Tunnetust. Ei ole võimalik saada ümaraid, ilusaid lihaseid ilma tunnetamata lihast. Võid tõsta suuri raskusi, kuid kasu on siis, kui lihased seda ka tunnetavad.

Oled viimase aasta jooksul väga palju võistelnud. Kuidas jaksad pidada dieeti üha uuesti ja uuesti järgmiseks võistluseks?
Võistlesin 2004 aasta alguses 15 eri võistluses. Praeguseks hetkeks on kokkuvõttes seljataga 40 võistlust. Võistlesin nii tihti, sest ma ei kaotanud kunagi võistlusvormi, võistluste vahelisel ajal olin sellest vaid 5-7 kilo raskem. Dieedi pidamine ei ole minu meelest raske, sest võin süüa täiesti tavalist toitu tänu oma kiirele ainevahetusele. Vaid mõned nädalad enne võistlust muudan natukene oma menüüd. Ma ei söö rämpstoitu, söön kogu aeg tervislikult. Seega võistluste perioodil erineb toiduvalik ainult koguste poolest.

Mis on sinu arvates tähtsaim, kui aasta jooksul valmistutakse mitmeks võistluseks?
Kaalus ei tohiks palju juurde võtta. Ideaalne oleks näiteks 100-kilosele kulturistile massiperioodil kehakaal 107 kg. Sellise meetodiga pääseb kindlasti kiiresti heasse vormi.

Milliseid toidulisasid kasutad?
Olen viimased kuus aastat kasutanud Tai Kane tooteid ja võin ausalt öelda, et need toimivad. Whey Drink Glutamine Peptide ( WDGP ), mis sisaldab kreatiini, glutamiinpeptiidi, L- karnitiini, vitamiine, mineraale ja milles on kõik proteiinid hüdrolüüsitud, on tõeliselt hea enne ja peale treeningut. Olen viimased 4 aastat kasutanud ka Protein No1, mis sisaldab kollageeni. Mul on olnud juba aastaid probleeme põlvedega ja kasutades Protein No1, suudan teha suurte raskustega kükke.

Parimad saavutused

2002
EM- võistlustel 8. koht
2003
MM-võistlustel 7. koht
2004
MM- võistlustel 5. koht
2005
EM- võistlustel 2. koht
*MM- võistlusel 10. koht

Võitnud Eesti MV 13 korral, millest kuuel on tulnud ka Absoluutne-võit ( 1999-2004).
*Nüüd ka 2005 a. võitja
Neljakordne Eesti Absoluutse Karika võistluse võitja
Eesti meister neljas erinevas spordialas: korvpall, käsipall, jõutõstmine, kulturism

Oti toiduvalik
Hommik 07:00

3 kanamuna, 5 munavalget
100-150 g kaeraputru
150 g kodujuustu või kohupiima
Tomatit, kurki, 1 dl maitsestamata jogurtit. Ananass või greip
2 tükki leiba 10% juustuga
Vitamiinid, mineraalid, kroom, tsink

Lõuna 11:00
250 g kana või punast liha
125 g täisterariisi
250 g juurvilju, 10 g oliiviõli ja maitseks ket¨upit

14:00
250 g kana või punast liha
125 g täisterariisi
250 g juurvilju, 10 g oliiviõli ja maitseks ket¨upit

16:30 Enne trenni:
Fat Burner jook, millesse on segatud 60g WDGP
30 g Protein No1 + samad vitamiinid ja mineraalid nagu hommikul

22:30 Enne magamaminekut:
5 munavalget, 2 munakollast
150 g kohupiima või kodujuustu, tomatit, kurki
Maitsestamata jogurtit
2 tükki leiba, 30 g 10% juustu
30g singilõike
Tass rohelist teed
Millisel tasemel on Eestis kulturismi võistlused ja kuidas inimesed suhtuvad kulturistidesse?
Viimased 40 aastat on kulturism leidnud Eestis suuremat tunnustust. Aegade jooksul on meil olnud häid kulturiste ( Olev Annus, Indrek Otsus, Ain Paavo, Inna Uit ). Igal võistlusel on vähemalt 30 osavõtjat. Nüüd on see arv endisest kasvamas. Liit on teinud väga head tööd, eriti Arnold Tokko. Ühel hetkel selle ala areng peatus, kui võistlustele tulid juurde testid. Kuid nüüd näeb võistlustel aina uusi nägusid, mis on hea. Pärast viimast võistlust testiti 4 võitlejat ja kõik testid olid negatiivsed. Mind on testitud viimase nelja aasta jooksul 10 korda ja kõik tulemused olid negatiivsed. Olen Eestis väga tuntud ja tulin aasta sportlase valimisel kümnendaks.

Mis on su eesmärk kulturismis? Hakata elukutseliseks?
Tahan võita amatööride maailmameistrivõistlused. Elukutseliseks hakkamise osas ei oska veel öelda, vaatame. Kõigepealt peaks ikkagi võitma amatööride maailmameistrivõistlused ja pärast seda mõtlen, mida edasi teha.

Kas sa jälgid Soome kulturismi? On sul sõpru või lemmikuid soomlastest kulturistide seas?
Jälgin Soome kulturismi palju ja saan toimuva kohta sõpradelt infot. Tunnen paljusid Soome kulturiste, sest olen võistelnud 11-l suurvõistlusel. Kui reisin tihti üksi, siis otsin alati esimesena üles soomlased, sest oleme naabrid ja oskan rääkida soome keelt. Mul on üle maailma palju sõpru, sest räägin mitut keelt ( inglise, soome, vene, itaalia, eesti ). Soomlastest mainiksin järgmised nimed: Reijo Pasanen, Ari Kokkonen, Boogie Mustonen, Pappa Heikkinen, Jerry Ossi, Vellu Niskanen, Juha Hakala ja Kimmo Salo. Viimasel võistlusel kohtusin Heidi Sorsa ja Marjo Krishiga. Mul on ka head suhted Tapani Valkosega. Teistest delegatsiooni esindajatest tunnen Jukka Kankalat, Matti Haloneni ja ka K.P. Ouramani.

Esinesid sellel aastal Fitness Expol. Millised olid ootused enne esinemist ja kas see oli su esmakülastus?
See oli mu esimene Expo külastus. Olin üritusest kuulnud palju positiivset ja valmistusin esinemiseks nagu läheksin võistlustele, et näida laval võimalikult heas vormis.

Kuidas Expo üritus meeldis ja millised muljed jäid Soome võistlejatest?
Tase on minu arvates hea. Kõik olid heas vormis ja eriti tore oleks näha soomlasi EM- ja MM- võistlustel. Expo üritus õnnestus väga hästi. Tore, et esinejad ja programm olid mitmekülgsed ning et inimestel oli valikuvõimalus, mida jälgida.

Milline oli tunne esineda väljamüüdud saalile?
On alati mõnus esineda, kui vaatajaid on palju. Soomlastest fännid näitasid välja, mida nad sellel hetkel tundsid ja see tegi esinemisest veelgi nauditavama.

Räägi BODY- lehe lugejatele natukene oma tulevikust. Milline on järgmine võistluseesmärk ja kas sul on muid plaane kulturismis?
Kuue nädala pärast on Eesti MV (13.11), kuhu lähen püüdma juba seitsmendat absoluutset-võitu. Kaks nädalat peale Eesti võistlusest on amatööride maailmameistrivõistlused Hiinas Shanghais. Eesmärk on pääseda finaali ja loomulikult miks mitte saada ka medal alla 90- kiloste kategoorias. Annan endast parima ja vaatame, kuidas läheb. Tahaksin võita seda tiitlit ja kui ei võida, siis olen alles 28-aastane, seega on mul veel mõni aasta aega jahtida oma unistust.

Tänan intervjuu eest ja õnne MM-võistlustel!
(Tekst: Tony Heino)

Oti treeningprogramm
Esmaspäev: Selg
Teisipäev: Rind
Kolmapäev: Jalad
Neljapäev: Biitseps, randmed
Reede: Õlad, triitseps
Laupäev: puhkus
Pühapäev: puhkus

Aeroobset teen 3 korda nädalas 20-30 minutit korraga ja soojendan enne igat treeningut 10 minutit. Massi lisamise perioodil ei treeni ma kõhtu üldse. Igale treeningule järgneb hea venitus, mis kestab umbes 20-30 minutit.

Autor: Rosin