5. veebruar 2006

Fedorov Treeningust

Tõlkinud Silvar Rückenberg

Treeningprotsess on selle mehe (Fedorov) jaoks väga tõsine teema. See on teema, millest lühidalt on väga raske rääkida ja kirjutada. Minu jaoks ei ole kulturism töö ega kohustus, see on elustiil. Veedan jõusaalis palju aega, rääkida oleks paljust, seetõttu, on järgmine artikkel pigem ülevaatlik ja põgus. Sellises piiratud artiklis on raske tervet treeningprotsessi, sellega seonduvaid aspekt kirjeldada. Sellest tulenevalt toon teieni oma treeningfilosoofia põhikontseptsioonid ja nurgakivid.

Tehnika ja soorituse puhtus, mitte raskuse suurus

Nooruses uskusin ja arvasin, et see, mis mõjub ja töötab”, ongi raskused, raskuse suurus, tõsta võimalikult suuri raskusi. Üritasin igal treeningsessioonil tõsta aina suuremaid ja suuremaid raskusi. Aja möödudes, minu arvamus selles osas hakkas muutuma. Kulturist ei ole jõutõstja ning kulturism ja jõutõstmine ei ole päris üks ja see sama. Kulturisti eesmärgiks on ja jäägu ikka ideaalsete kehavormide arendamine ja loomine, mitte maksimum raskuste alistamine. Iga harjutuse korral ongi kõige tähtsam, et tehnika oleks täislik, sooritus puhas. Ei ole mõtet teha kangiga biitsepstõstet 70 kg-ga, kui sa teed seda valdavalt õla ja seljaga, biitseps töötab minimaalselt. Kui on biitsepsi päev, siis töödakem ikka biitsepsit läbi!

Õige soorituse ja korrektse tehnika rakendamine treeningutel ongi see, mis paneb lihase kasvama – väike raskus perfektse tehnikaga annab palju märkimisväärsemaid tulemusi, kui ropp” raskustega lõhkumine.
On veel üks tähtis moment, see on hingamine. Harjutamiseaegne õige sisse-ja väljahingamine annab sooritusele kõvasti juurde, soodustab kiiremat taastumist ja aitab hapnikul verre jõuda.

Puhka kodus, mitte jõusaalis

Kui oled trenniga juba alustanud, keskendu maksimaalselt oma lihastele. Kontrolli seeria kõiki kordusi. Seeria koosneb kordustest, mis on pideva ja tsüklilise iseloomuga. Ära tee puhkepausi liikumisamplituudi algus ega lõpp-punktis. Lihastes peab olema pidev pinge, kui sa teed seeria sooritamise ajal pause, siis su lihased saavad puhata ja seeria arendav mõju väheneb üsna tublisti. Seeria sooritamise ajal ei tohi korduste vahel suuri märgatavaid pause olla.
Peale selle, et lihased saavad pauside ajal viilida”, toimib sel ajal ka aktiivse verevoolu vähenemine ja ümberpaiknemine sellest töötavast lihasest – see ei ole hea.
Niisiis, puhka seeriate vahel, mitte korduste vahel.

Eksperimenteeri

Nagu teame, kõigi meie kehad on erinevad. Ei ole olemas kindlat universaalsest treeningmeetodit või süsteemi, mis töötaks kõigi peal.
Eksperimenteeri alati uute metoodikatega, uute harjutustega. Varieeri vanu meetodeid, harjutusi. Eksperimentide” proovimisel kuula alati oma keha, tunneta kuidas see uutele meetoditele ja variatsioonidele reageerib. Üritage meelde jätta, kas see töötas teie peal hästi või halvasti.
Juba väiksemadki variatsioonid võivad uuena mõjuda, teinekord pakub kõigest haardelaiuse mõnesentimeetrine muutmine vaheldust.
Kui te tahate areneda, pidevalt paremaks muutuda, tuleb pidevalt ja alatasa otsida uusi lähenemisi ja metoodikaid, mis üllataksid lihaseid.

Ärge laske kulturismil end ruineerida

On üks asi, millele juhiksin tähelepanu ja millest on oluline aru saada. Kulturism on elustiil ja see elustiil ei lõpe jõusaalist väljudes. Treeningul ja raskuste tõstmisel on suur tähtsus, ent perfektse keha arendamine ei seisne regulaarselt jõusaalis käimises. Oluline, võiks öelda isegi, et määravamad on toitumine ja taastumine.
Kui sa tahad suuri lihaseid, ideaalset keha, siis peab kulturism muutuma elustiiliks. Ja te peate seda elustiili nautima. Kulturism või tegelemine sellega ei tohiks olla mingisugune kadalipp ega karistus. See peab olema lõbus ja loomulik.
Ma olen alati öelnud, et kulturism peaks olema elustiil ja nii loomulik, et te saaks ära unustada”, et te üldse kulturist olete!

Tõlge artiklist ”Fedorov on Training”.

Autor: Silvar Rückenberg