28. jaanuar 2003

Juurvilja asemel

Tavaliselt söövad kulturistid juurvilja, nii palju kui vähegi võimalik.
Aga, mis siis kui ei olda just kõige suurem juurvilja sõber ja viimased teile lihtsalt ei maitse.
Kas juurvilju on võimalik asendada mõne teise toiduainega, säilitades juurviljadest saadavad vajalikud ained oma toidus?

Tõepoolest, paljud kulturistid sunnivad end sööma päeva vanust kana rinda ja pruuni riisi, kuid ei söö juurvilja.
Rääkides juurviljade asendamisest, siis mitte miski ei suuda asendada juurvilja küllast toitu, andes sulle kõik, mida kulturistil vaja on. Seda meeles pidades, on olemas alternatiivid ja nn. valutud moodused juurvilja söömiseks.
Esmalt tooksime välja juurvilja tähtsuse teie organismile.
Juurviljad varustavad teid toitainetega, mida te teistest toiduallikatest ei pruugi saada. Juurviljad on küllastatud vitamiinide, mineraalide ja paljude teiste, organismile oluliste ainetega. Kuna nende ainete mõjust ei ole meil veel täielikku arusaama, ei ole meil ka võimalik soovitada midagi nende asemele.
Juurviljad on rikkad kiudainete poolest. Kiudaineid saab ka teistest toiduallikatest nagu nt. Kaerahelbed ja pruun riis, kuid vähesed toidud on nii kõrge kiudainete sisaldusega ja nii madala kalorsusega kui juurviljad.
Samas tõstavad juurviljad sinu organismi volüümi. Tärklilised süsivesikud ja erinevaid lihatooted võivad kulturistile vajalikes kogustes olla raskesti seeditavad. Süües neid aga koos juurviljadega, aitate te neid organismil kergemini seedida. Võtmaks oma kulturistlikust toitumisest viimast, siis juurviljade söömine seejuures on äärmiselt oluline. Ehkki, te olete vandunud juurvilju mitte süüa, kuna, nagu te tavatsete öelda, mul puudub selleks iseloom, siis võivad meie poolt välja toodud vihjed teil sellest üle saada.
Sööge puuvilju. Inimesed, kes vihkavad juurvilju, ei pelga puuviljade söömist. Puuviljad aga sisaldavad juurviljadest rohkem suhkrut, kuid sellegipoolest on puuviljad headeks toitainete ja fiibri allikateks. Kui te ei söö piisavalt juurvilju, proovige siis süüa 2 või enam värsket (või konserveeritud, suhkruta) puuvilja päevas. Suurema efekti saamiseks, sööge erinevaid puuvilju.
Jooge juurvilja mahla või puuvilja ja juurvilja mahla segu. Sel viisil on teil võimalik kiiremini tarbida oma vajalikud juurvilja serveeringud. Teadmiseks teile, mahl sisaldab vähem kiudaineid ja ei anna sellist volüümi kui värsked juurviljad. Siiski aga sisaldab mahl palju sinu organismile vajaminevaid toitaineid.
Segades juurvilja mahla puuvilja omaga, muudate te mahla maitse enda jaoks meelepärasemaks. Seejuures tuleks teil olla ettevaatlik puuvilja mahlast saadavate suhkrukaloritega.
Teil on võimalus kasutada juurvilja maitseainena toidu peal. Ketup pole juurvili, kuid salsa on. Proovige lisada salsat munavalgetele. Puistage maisi. Herneid, porgandit ja rohelisi ube, kana, riisi või siis salatitele, varieerimaks maitseid.
Väike kogus juurvilja (pool tassi), tähendaks üht serveeringut. Tehes seda 2 või 3 korda päevas, aitab see teil järel püsida neil, kellele juurviljad meeldivad, või siis kellel on iseloomu nende söömiseks.
Sööge kiudainete rikkaid toidulisasid, multivitamiine ja mineraalaineid. Toitained, mida sinu organism piisavas koguses ei suuda saada, saab asendada toidulisadega. Siiski ei tasu arvata, et need asendavad täielikult teie põhi toitu. See on parem kui mitte midagi.
Tööta oma iseloomu kallal. Aeg-ajalt sundige end sööma üks serveering spargel kapsast või spinatit. See ei tapa teid, pigem pikendab see teie eluiga ja parandab vormi.

Autor: Flex tõlk. K.Reial