30. mai 2006

Pigista mahlast kasu välja

Mahlade ABC
Fitness.fi

Suvi on tulekul ja inimesed joovad palju mahlu. Kuid mahlade vahel on suuri erinevusi, millest peaks olema teadlik, kui soovitakse teha häid valikuid.

1. Värskeltpressitud täismahl
Tavaliselt toormahlaks nimetatud jook on otse puuviljadest pressitud 100% mahl, millele ei lisata ja millelt ei eemaldata mingisuguseid komponente. Tervislik valik neile, kes hindavad looduslikkust ja naturaalsust.

+ Looduslik
+ Suur osa puuviljade kasulikkusest säilib
+ Looduslik kiudainete sisaldus
– Kallis hind

2. Konsentraadist valmistatud toormahl
Toormahla nime all olev jook on värskeltpressitud 100% puuviljamahl. Kuid selles toormahlas on tihti puuvilja viljaliha eemaldatud ja lisatud c- vitamiini, et selle sisaldus oleks töötlemata mahla tasemel. Tervislik valik igapäevaseks mahlaks.

+ Hea c-vitamiiniallikas
+ Looduslik
+ Hea süsivesikute koostis
+ Soodne hind
-Tihti väike kiudainete sisaldus

3. Nektar
Nektarites on toormahlale juurde lisatud vett. Toormahla sisaldus jääb 25 ja 85% vahele. Nektarisse võidakse lisada ka suhkruid või magusaineid. Sobib maiustamiseks. Üldiselt pole hea valik põhimahlaks.

+ Tihti on viljaliha ja kiudaine sisaldus suhteliselt hea
– Tihti on lisatud suhkrut

4. Mahl
Mahlaks võib nimetada jooki, kus on toormahla vähemalt 35%. Sellesse rühma kuuluvad ka tervist mõjutavad tooted. Mõned täiendatud tooted sobivad tervislikkust tagaajavaile inimestele. On heaks vahelduseks toormahlale.

+ Toimivad tervislikud tooted
– Vähem viljaliha kui on toormahlaks

5.Mahlajook
Mahlajookides on toormahla sisaldus vähemalt 5%, ülejäänud osa on vett. Neisse on lisatud aroomiaineid ning ka muid lisaaineid. Puuviljade looduslikust kasust on järel väga vähe. Teisalt võib erilistel järeltöötlustel lisatut aineosadega märgatavalt parandada mahlajookide toiteväärtust. Mõned täiendatud joogid sobivad hästi vahepalajoogiks.

+ Mõned tervislikud koostisosad toimivad tõesti.
– Ainult osa puuvilja esialgsest kasulikkusest on alles
– Sisaldavad ka üleliigseid valmistusaineid sisaldavad suhkrut

6.Joogid
Siia rühma kuuluvad mahlasarnased joogid, kus puuviljade või mahlade sisaldus jääb alla 5%, seega kõik piimamahlasegud. Rikkalikust valikust leidub nii häid vahepalajooke, kui ka tervislikke energiajooke”, kuid ka värvitud vett meenutavaid tooteid.

+ Mitmekülgsus
+Toimivad spetsiaaltooted
– Sisaldavad liigseid valmistusaineid
Tervist mõjutavad väited mahlade koostisainete kohta

*C-vitamiin– rikkalik C-vitamiini tarbimine kaitseb organismi ületreeningu eest, vähendab lihasvalu ja vähendab gripiriski.
*Multivitamiinid– ei ole erilist mõju, kui sööd mitmekülgselt. Nad täiendavad ebatervislikku toiduvalikut, kuid ei anna sama tulemust kui õigesti koostatud toiduvalik.
*Kaltsium- sobib täiendamaks toiduvalikut, mis sisaldab vähe piimatooteid. Võib soovitada kõigile.
*Kiudained- mõjutab veresuhkrut, tekitab täiskõhutunde ja mõjutab ka kolesterooli taset. Vali mahl, kus on kiudaineid vähemalt 1-2 grammi detsiliitri kohta.
*Fruktoos- puuviljasuhkrus on madal GI. Hoiab veresuhkrutaset. Fruktoosiga magusaks muudetud mahlad sobivad näiteks enne treeningut ja ka pärast rasket füüsilist koormust.
*Piimhappebakterid- parandavad soolestiku vastupanuvõimet. Sobivad eriti hästi stressis olevatele inimestele, kõhu probleemide käes kannatavatele ja ka antibiootikumi kuuril olevatele.
*Omega-3 ja -6-rasvhapped- täiendatud mahlajookide rasvhappe sisaldus on väga väike ja nendega ei asendata häid rasvu sisaldavaid sööke.
*Kroom, karnitiin, sitriin- rasvapõletust tõhustavad joogid ei täida alati oma lubadust.

Autor: Rosin