23. august 2006

Meeldejääva võistluskostüümi valimine

Spetsiaalselt sulle loodud võistluskostüümi omamine on võistluste üks tähtsamaid aspekte. Oma füüsise demonstreerimiseks õige varustuse valimine on justkui autasu kogu eelnevalt tehtud raske töö eest. On palju erinevaid võimalusi värvi, stiili ja kaunistuste näol, ning siinjuures üritame anda mõningaid vihjeid ja ideid, juhatamaks sind õiges suunas.
Reeglid
Esiteks, osadel juhtudel on olemas teatud piirangud, niisiis soovitame üle vaadata selle föderatsiooni/liidu eeskirjad ja reeglid, kelle korraldatud võistlustel plaanid võistelda. Näiteks NZFBB (The New Zealand Federation of Bodybuilding) nõuab, et kostüüm kataks vähemalt 50% alakehast, samas NABBA (National Amateur Bodybuilders´ Association) seda ei nõua.
Kodutöö tehtud, võid alustada oma individuaalsuse esiletoomisega! Kuni ei ole piiramas karme reegleid, näevad mõned stiilid ja värvid laval paremad välja, kui teised…

Värvid
Vali selline värv, mis sulle meeldib ja milles tunned end mugavalt. Enamus keskmise tumedusega ja tumedamad värvid nagu näiteks sinised, rohelised, punased, roosad ja lillad, näevad laval head välja.

Värvid, millest võiks hoiduda:
*heledamad värvid, nagu valge, kollane, hõbedane ja väga hele roosa või sinine: nendes värvides kostüümi on väga keeruline puhtana hoida, lisaks kaldub see peegeldama karmi lavavalgust, kahandades seeläbi sinu füüsist.
*värvid, mis võivad sulanduda ühte su päevitusega: oranzh, pruun, kuldne.
*must: kuna see värv on tuntud oma kahandavate” omaduste poolest su igapäevases garderoobis, siis võib see sul laval lasta väiksemana paista, seega mõtle järele enne kui hakkad kostüümi valima.

Stiil
Näib, et kostüümi stiili valimisel on vähe võimalusi, siiski saad kombineerida erinevaid bikiinide ülaosasid alaosadega või luua uus stiil, liites omavahel unikaalseid ideid. Rahvusvahelised fitnessi ajakirjad nagu Muscle and Fitness, Oxygen ja Muscle Media annavad tihti head inspiratsiooni.
Kuigi soovitame proovida igal võimalusel erinevaid näidiseid, saamaks teada, mis sobib su individuaalse vormiga, on olemas mõningad punktid, millega võiks arvestada.

Bikiinide ülaosa
*
traadiga toestatud, kolmnurksed, polsterdatud või mistahes nimetatute kombinatsioon.
*paljud esmakordselt võistlevad naised eelistavad kindluse mõttes just toestatud bikiine, vähendamaks võistluspäeva ärevust, kuid tasub meeles pidada, et kolmnurkbikiinid, mida saab kindalt nö paika istuma spetsiaalse kinnistiga (bikini bite”) võivad su vormiga kokkuvõtteks paremini sobida.
*mõtle, kas vajad väikest täiustust” ja kas soovid seda, kasutades polsterdatud bikiinide ülaosa, või eelistad naturaalsemat looki, kandes geelipadjakesi. Kui otsustad geelipadjakeste kasuks, saab neid bikiinide ülaosasse kinnitada nii, et sa ei pea muretsema, et nad laval bikiinidest välja kukuksid (ja keegi ei saagi teada, et nad seal on!)
*bikiinide korvid ei tohiks asetseda üksteisele liiga lähedal koos, sest see muudab rinnakorvi kitsamaks, kui see tegelikult on.

Bikiinide alaosa
*
täislõige, nn prantsuse lõige, g-string tagant ja v-lõige eest, madal lõige või eest kroogitud.
*suurest kaalukaotsusest või rasedusest venitatud nahka saab maskeerida, valides vähem kitsama lõike, mis sobib sulle paremini.
*nn täislõige võib muuta su keha alaosa suuremaks kui see tegelikult on, seega ära välista enda jaoks nn prantsuse lõiget.
*eest kõrge lõige võib muuta sind lühemaks ja vöökohast tüsedamaks, kui sul on eriti kitsad puusad või nn liivakella figuur.
*kui oled eriti kuiv ja tugev, siis kostüümi sündsalt liibuvana hoides lubab see sul teda kohtunikele näidata.

Kaunistused
See on sinu tõeline võimalus väljendada oma stiili. Kas valid lihtsa kanga ja lisad sellele teemante, kristalle, pärleid, litreid, või võtad kaunistatud riide ja teed sama- see oleneb kõik sinust! Aseta kaunistusi juhuslikult või loo oma disain. Kasutades kahvatuid toone äärtes, loovad tugevamad toonid salendava efekti. Selged toonid äärtes aitavad aga määratleda piirjoont tooni puhul, mis võib ühte sulanduda su päevitusega. Sa saad hinnata oma poseerimist ja seda, kas on, mille kallal oleks vaja veel tööd teha.
Sa võid ka eelistada lihtsust ja jätta oma kostüüm kaunistamata. See oleneb täiesti sinust. Ei ole olemas õiget ega vale varianti.

Kingad
*esiteks ja kõige olulisemaks- sa pead suutma nendes kõndida ja poseerida. Praktika, praktika, praktika!
*üldiselt, mida kõrgemad, seda parem. Erandiks on see, kui oled eriti pikk oma võistlusklassis- siis võid eelistada veidi madalamaid kingi.
*pahkluu ümber kinnituvad rihmad kalduvad sind visuaalselt nö läbi lõikama, sa näid lühem ja pahkluud tunduvad jämedamad, nii et kui nad just ei ole silmapaistmatut värvi, tasub neid vältida.
*kuigi paljud tüdrukud armastavad kanda spetsiaalseid võistluskingi, võivad need olla kallid ja kindlasti ei ole hädavajalikud.

Ehted
Idee ei ole kanda palju, vaid mõningaid tõeliselt sädelevaid ehteid, et kena välja näha. Üldiselt, mida rohkem kehale lähemal/liibuvamad nad on, seda paremad nad lavalt välja paistavad!
Kõrvarõngad ja võibolla ka käevõru või sõrmus on sobivad kandmiseks. Kaelakeed võivad pimestada su rindkere väljajoonistumist ning jalaketid kalduvad sind läbi lõikama”, nagu pahkluukinnisega kingki.

Juukseaksessuaarid
*
pikad shinjoonid ei ole tavatud, nad näevad tihedad ja läikivad välja ja on kergema vaevaga saavutatavad, kui sama look su enda juustest.
*kui seod oma juuksed üles kinni, siis kostüümi stiiliga sobiv juuksekinnis on täpiks i”-le: sädelevad klambrid või lill, kui see haakub su kostüümi ja taustamuusikaga.
*mõned tüdrukud armastavad kasutada sädelevat juukselakki.
*vaatamata sellele, et võib tekkida kiusatus, pea meeles, et ei tasu viimistluselementidega üle pingutada.
Kuigi kõik see on fun, võib see olla kallis! Seejuures saad neid kostüüme kanda vaid korra-kaks aastas. Sellepärast tasub küsida-uurida ja võid teha ka soodsa second-hand ostu.

Muidugi, kui eelistad võtta valmis bikiine nö otse riiulist, siis paljud fitnessi poed müüvad neid, ning see on kindlasti üks kiiremaid ja lihtsamaid võimalusi..

Lõpetuseks: kuigi sind ei hinnata su kostüümi järgi, on see siiski osa üldmuljest ja mängib olulist rolli sinu lavaesinemises. Teadmine, et oled korralikult valmistunud, annab sulle juurde enesekindlust ja sära! Niisiis…asi on väärt seda, et kulutada veidike oma võistlusteks ettevalmistamise aega.

Allikas: onelifefitness.co.nz

Autor: Tõlkinud Aktivist