Tervis

Loobu suitsetamisest !

Tervis  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  7 kommentaari

(Michael Quon, bodybuilding.com)

Fitnessi ja bodybuildingu ringkondades leidub üllatalvalt palju inimesi, kes suitsetavad. Olen tihti näinud jõusaali hunte, kes peale trenni läidavad sigareti, selle asemel, et valgu¨eiki juua. Teise variandina kohtan neid baaris külma õlle rüüpamas, teises käes sigaret tossamas. Ka ma ise olin kunagi selline. Suitsetasin ligi 10 aastat, tegeledes samal ajal mitmete spordialadega ning ka kulturismiga. Kuigi ma arenesin jõusaalis korralikult, oli mu elus ikkagi üks viga, suitsetasin paki päevas.

Õhupuudus ning kesine vastupidavus olid kõige hullemad asjad, hiljem avastasin, et ka mu areng oleks võinud olla kiirem. Sellest hoolimata olen ma nüüdseks lõpetanud ning soovitan ka kõigil teistel suitsetajatel sellele lõpp teha.

KUIDAS MA SEDA TEGIN

Leia mõni põhjus loobumiseks! Olgu see siis raha säästmine, parem väljanägemine, paremini lõhnamine, lihtsalt leia mõni põhjus. Pole tähtis kui tühine see põhjus on, iga põhjus, mis aitab sul suitsetamisest loobuda on hea põhjus.


 1. Lõpeta päevapealt! Ei maksa seada omale lõpetamise kuupäevi, olen küllalt sellises olukorras olnud ning jõudnud punkti, kus olen suitsetanud veel ühe päeva/nädala/kuu/aasta. Kui soovid loobuda, siis loobu kohe.

 2. Vabane suitsudest, mis on su läheduses! Kui sul on blokk või mõned pakid kodus varuks, vabane neist. Liiga kerge on öelda: „tõmban veel selle viimase paki.” Veel enne kui aru saad, oled jälle suitsetajate killas. See võib olla keeruline, kui elad koos teise suitsetajaga, kuid palu temalt tuge ning et ta suitsud sinust eemale hoiaks.

 3. Väldi suitsetamisega seotud tegevusi! Kui suitsetad alati, kui oled baaris, jäta baaride külastamine mõneks ajaks. Kui õlle või kohvi kõrvale käib alati suits, loobu ka nendest. Mina loobusin mõneks ajaks õllest, varem või hiljem saabub aeg, mil õlle saab nautida ka ilma nikotiinita.

 4. Tee trenni! Kuna me kõik seda nagunii teeme, siis nautigem treeningust tekkivaid endorfiine. Midagi mõnusat, mis asendab meie lemmik stimulandi puudumist.

 5. Asenda suitsetamine mõne teise tegevusega! Mina närisin nätsu. Millal iganes mul suitsunälg tekkis, pistsin suhu tavalise närimiskummi. Need suitsetamisest loobumise nätsud on lihtsalt vastikud. Otsi endalegi mõni asendustegevus, näri nätsu või joo näiteks klaas vett.

 6. Sisenda endale! „Ma ei tee täna ühtegi suitsu”, ei tasu mõelda „ma ei suitseta enam kunagi”. Üks päev korraga mõtlemine on psühholoogiliselt kergem ning peagi saavad nendest üksikutest päevadest aastad suitsuvaba elu.

KUI OLIN LOOBUNUD

Pärast loobumist märkasin vahet juba mõne päevaga. Maitsemeel hakkas taastuma ning hakkasin ka korralikult lõhnu tajuma (mis oli nii hea kui halb). Kuuga võtsin juurde 15 naela (7kg). Mis oli heaks näitajaks, kuna olin kogu selle aja tugevalt treeninud, seetõttu tuli enamus kaalu lihaste arvelt. Tundsin ennast palju tugevamana ning ka vastupidavus oli hea. On leitud, et suitsetamine tõstab paljudel inimestel kortisooli taset, seetõttu pärsib ka lihaskasvu. Kindlasti tuli kasuks ka õllest loobumine.

Mõnda aega esines sotsiaalseid probleeme, olin üsna eraklik, kuid plussid kaaluvad kindlasti miinused üles. Nüüd võin vabalt õlle juua ning suitsetajatega koos aega veeta, ilma, et tekiks kiusatust. On olukordi, kus tunnen tõelist suitsunälga, kuid see ei kesta kauem kui minuti. Kui juhtud libastuma ning suitsetad, hüppa taas sadulasse ja loobu uuesti. See võttis ka minul mitmeid kordi, ärge heituge, üritage edasi.

Suitsetamise mõju nii kulturistidele kui teistele sportlastele võib olla üsnagi arengut pärssiv. Suitsetamisest loobumine on kindlasti olnud parim asi, mis on aidanud kaasa minu arengule. Nüüdseks pole ma aasta jooksul tõmmanud ühtki suitsu, mitte ainsatki. Ärge langege mõtte lõksu, et üks sigaret ei tapa. Tõsi, ei tapagi, kuid see viib peatselt taas kord selleni, et tõmbate paki päevas.

Need, kes ei suitseta, ma kadestan teid, ärge parem alustagegi!


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 
   mul oli samatmoodi, jätsin laksust suitsetamise maha ning kuu aja pärast oli kehakaal mingi +5KG juurde tulnd, enesetunne parem ning pidev nohu ja köha ka läinud:D
  mnjah,endast ei räägiks üldse.mul läheb ligi kaks pakki päevas,ja jah tunnistan et enesetunne ei ole hea.minu suurim soov oleks maha jätta!olen ka mitmeid kordi proovinud maha jätta aga ikka kisub suitsule.üks kord selline kilt et mõtlesin ka juba et kõik jokk,enam ei tee,juba hävitasin paki mis sai hommikul ostetud.asi hakkas juba sujuma.ja äkki peale neljandat tundi enam ei suutnud enesetunne läks si..ks pea hakkas valutama jne.hullem oli enesetunne kui tegin.et mida teha,kuidas maha jätta?kes oskab vähegi nõu anda siis olge head ja andke!
  Ise jätsin üle kolme aasta tagasi maha, aga see oli pikemalt ette planeeritud. Mina annan veel paar soovitust, mis töötasid väga hästi: 1. Tee ükskõik mida, aga mitte tavalist sigaretti. Ostsime koju vesipiibu ja tõmbasime alguses seda ja päris tihti, iga päev mitu korda. Lisaks veel sigareid ja sigarillosid, mida ma isegi alla tõmbasin. Paljud küll naersid sellepeale a'la sa ju petad iseennast sellega, aga nad kõik eksisid. Asendussuitsetamine lõppes ca 6 kuu pärast ilma erilise probleemita, sigarettide tõmbamine oli selleks ajaks yldse ununenud ja asi toimis. Kusjuures ega see vesipiip ja sigarillo päris suitsu isu ära ei võtnud, aga ma sain simuleerida vähemalt SUITETAMIST kui tegevust, millest ongi minu arust kõige raskem lahti saada. 2. Mina soovitan maha jätmist ette planeerida ja selleks valmistuda. 1. jaanuar ei ole sobiv aeg, siis on niikuinii kerge masekas. 1. mai on puhastumiseks ideaalne aeg. (alates 1. mai 2007 loobusin ka joomisest, mis oli päris üle käte läinud ja sügisel hakkasin jõusaalis käima). Valmistuge põhjalikult ja hoolega. Soetage kasvõi vesipiip, ostke valmis hunnik komme närimiseks (magus ja suits ei sobi kokku), sigareid, sigarillosid, mida iganes. Mida rohkem investeerid ettevalmistusse, seda suurem on motivatsioon asjaga lõpuni minna. P.S. Vesipiipe ja piibutubakaid müüakse näiteks Universaal Universumis. 3. Räägi oma mahajätmisest kõigile. Pane tähele, pooled naeravad selle peale ja ei usu, et sa hakkama saad. Aga kurat küll, vaata saad hakkama, sest sa oled tugev inimene ja sa suudad seda kõigile tõestada. See lisab veelkord motivatsiooni ja just seda sul ongi kõige rohkem vaja. Kujuta ette, kui mõnus on pärast vaadata, kuidas need skeptikud ja sinus kahtlejad oma sõnu söövad. Mina olen väga uhke suitsetamisest (ja nüüd ka joomisest) loobumise üle. Ma olen ennast tõestanud ja see tõstab eneseusku. Jõudu kõigile loobujatele!
  Ma olen mitu korda suitsetamist ise ka maha jätnud, kord isegi suutsin 2 nädalat ilma olla :D aga ega ma ei suitsetanud ka palju, pakk läks 2-3 päevaga, seal sees oli ka see jagamine sõpradele, ma plaanisin jätta suitsetamist maha detsembris , kuulsin isegi et hinnad tõusevad ja mõtlesin et mis kasu ma sellest suitsetamisest ikka saan, saabus siis 1 jaanuar 2008 ja tähistasime uut aastat ja sama tähistasin endal seda et jätsin suitsetamise maha, aga mis imet, pole juba 4 kuud peaaegu suitsetanud ja pole isu ka, paar nädalat oli aga se läks üle, täna ma seisin sõbra juures kui ta suitsu tegi siis mul hakkas kõhe tunne ja..... siis kõndisin eemale ja siis meelega läksin suitsu haisu sisse :D et ennast piinlema panna, aga vahest isegi kuskilt polt tulles se teiste inimeste suitsu hais jääb külge ja hommikul pohmakaga ajab küll oksele se hais jopel ja riietel :D :S
   ma proovisi vist mingi 10 aastaselt esimest ja viimast korda, suitsetamine on mõttetu raharaiskamine.
   mina olen 3 x maha jätnud ja kuude kaupa ei tõmmanud aga iga kord olen jälle suitetama hakanud
   Juhuuu, täpselt kuu tagasi lugesin seda artiklit ja mõtlesin oma ette, et peaks ka suitsetamisest loobuma. Vähe haaval nagu trenni teinud ja toitumist parandanud! Tänasesks siis "kuu" aega suitsu vabalt :) Jube happy olen, 10.a. tossanud ja nüüd siis võib-olla suitsust prii :)

7 soovitust, kuidas eakana aju treenida

Tervis | 

Elukvaliteeti määravad igapäevased valikud, millest kujunevad harjumused aastakümneteks. Kaua elada on tore, kui ka kõrges eas rikastavad elu…


Kollageeni müüdid ja tegelikkus

Tervis | 

Müüt nr 1: kollageen on hea ainult naha ja liigeste tervisele. Kollageeni roll naha ja liigeste tervises on vaid jäämäe tipp.…


Paremasse vormi pakase abiga

Tervis | 

BODY - http://www.bodylehti.fi Paremasse vormi pakase abiga Talv on taas kohal. Tuisk, paksud riided ja külmus. Tuleb tuttav…