29. mai 2007

Hea vormi ja enesetunde saavutamine ennast piinamata !!!

No vot, kõrgemalt poolt tuli ”käsk” kirjutada oma nägemus-versioon sellest, kuidas oleks õigem ja samas valutum ennast vormi saada. Kindlasti ei ole allpool olev jutt mõeldud võistlusvormi tegemiseks, kuid paljud asjad kattuvad niikuinii. Lugesin siin mõningaid artikleid, kus on antud miljon soovitust, kuidas ja mis teha. Isegi mina, kes ma igapäev selle teemaga kokku puutun, tehes inimestele toitumiskavasid, ei viitsi sellisesse teaduslikku jurasse eriti põhjalikult süveneda. Seda enam ei tee seda tavainimene, kelle sooviks on lihtsalt lahti saada liigsest polstrist, mis sügistalvisel ajal on naha alla kogunenud.

Iseenese tarkusest nälgitakse tavaliselt lühiaegselt ja peale järjekordset ”dieedipidamist” on „juhe nii koos, et ahmitakse ennast igasugu jama täis ja mõne päevaga on kaal sama mis nälgimist alustades või isegi suurem.

Mida siis peaks soovitama tavainimesele, kes oma keha kuskil kohtunikel just hinnata ei soovi lasta, vaid tahab ennast hästi tunda, samas ka vormi saada ja vormi jääda….!?

Nr.1

Süüa tuleks vähemalt 3 x päevas, veel parem 4x.

Iga söögiga peaksite saama kas siis 15 või 25g valku (ei kehti kehaehitaja kohta) ja 10-15g rasvu. Lisaks, vastavalt janule vedelikku, soovitavalt kalorivaba. Need asjad peaksid olema nagu raudnaelad paigas. Mis on valgud ja kust neid saada? Ma loodan, et seda ei pea eraldi seletama hakkama… Süsivesikuid tuleb päeva jooksul süüa erinevates kogustes ja loomulikult on vajalik jälgida kaalunäitu (vähemalt esialgu) ning enesetunnet.

Hommikuti on soovitavad neljaviljapuder, riis, ja tatar. Päevapeale aga aedviljad ja kusagile ka natuke leiba- soovitavalt teraleiba. Viimane söök võiks koosneda ainult valkudest ja rasvadest ja miks mitte ka ühest õunast. Süsivesikute koguse määramine enda jaoks tuleks läbi viia katsetamise käigus. Vähendades või suurendades siis koguseid vastavalt sellele, et enne uut söögikorda peab tekkima kerge näljatunne. Nälg ei tohi muutuda väljakannatamatuks- sellisel juhul on natuke liiga vähe endale süsivesikuid lubatud. Kui te ei anna oma kehale PIDEVALT, 3-4 korral päevas eelpool kirjutatud koguse valke ja rasvu, siis on väga kerge eksida just süsivesikute koguse määramisega. Ma mõtlen intuitiivselt, sest signaal mis kehalt ajju saabub, on niivõrd ”alarmne”, et ei suudeta ennast enam kontrollida. Käsi läheb poes iseenesest ¨okolaadi järgi. Saades liiga vähe valke-rasvu, üritatakse kehva enesetunnet ja nälga kompenseerida süsivesikutega. Tavaliselt on siis aga just esimene asi, mis suhu läheb, midagi magusat (kiire süsivesik ehk lihtsüsivesik), kasvõi lihtsalt magus jook.

Mis siis kehas toimub pärast tühja kõhu peale magusa söömist?

Eritub INSULIIN- see kuriloom, kes liigse veresuhkru kohe normi üritab viia, tehes seda nii, et liigne energia toimetatakse ”lattu”. Ladusid on inimese kehas mitu: maks, lihased ja rasvarakud. Maks ja lihased on paraku piiratud ladustamispinnaga. Rasvarakud aga paisuvad päris tublisti ja kui enam ”kaupa” kuhugile panna ei ole, hakkab meie keha nö laopinda juurde tootma- seda siis rasvarakkude näol.

Ok, kaup laos, veri jälle tühi ning taas nälg enneaegselt majas. Kes nüüd ikka ei tea ja ei oska kehale vajalikke toitaineid anda, kordab jälle eelnevat skeemi, ”laopind” aga kasvab ja kasvab. Nälg majas on aga ikka suurem ja suurem, sest kasvanud laopind tahab samuti pidevalt kosutust. Loodan, et suutsin selle üsna lihtsalt nüüd lahti seletada.

Mõned olulised punktid on aga veel, mida lausa peab järgima, kui tahetakse ennast hästi tunda ning samas vormi saada ja vormi jääda.

Nr. 2

Söögikord kestku vähemalt 20 min. See tähendab seda, et sööma peab aeglaselt. Toit tuleb ülipüüdlikult läbi mäluda, siis saate uskumatult väikestest toidukogustest 10x rohkem energiat kätte kui kiirustades süües. Miks aga 20 minutit? Sest umbes 15-20 min. peale söömise alustamist saadab keha ajule vastava signaali, ja näljatunne taandub. Seda muidugi juhul kui toitainete valik ja vahekord on õige. Seda, mis juhtub magusat süües, te juba teate ja selliselt toimides saadab keha ajule vastava signaali juba umbes 5 minuti möödudes söömise algusest . Selle ajaga võib aga inimene endale tubli koguse magusat sisse vändata, mida kaalult ei ole just palju, aga kui võtta aluseks ¨okolaad, siis kalorite poolest võib see olla mõne mehe poole päeva norm. Ja milleks siis seda teha kui see niikuinii ei jõua sinna (enamus), kuhu me sooviks, vaid suundub valdavas osas ”lattu”?

Nr.3

Söögikordade vahele ärge sööge-näksige midagi. Muidugi, kui te olete eelnevaid juhiseid järginud, siis ei tekigi sellist soovi, sest näljatunne tekib just õigeks ajaks. Tavaliselt on see siis 3-4 h. möödudes. Juua söögikordade vahel võib, kuid selleks joogiks olgu kas siis mõru tee, kohv või mineraalvesi- ehk kõik, mis ei sisalda kaloreid. Kindlasti peaks hoiduma joomisest 1 h enne uut söögikorda. Miks? Seepärast, et selle ajaga jõuavad maos tekkida tugevad maomahlad, mis on toidu edukaks seedimiseks ja omastamiseks üliolulised. VÄIKE nälja ja janutunne 30min. kuni 1h, enne eesootavat söögikorda on igati OK. Ajal, mil te seda nälga tunnete, võtab keha energiat oma ”laost”, mis ongi eesmärk, jõudmaks soovitud vormi.

Autor: Marek Kalmus