30. august 2007

Treenerid vastavad XII

Taaskord olen otsustanud rubriigis ise sõna võtta. Ärgem hakakem siis pikemalt keerutama, vaid tõepoolest kohe asja juurde. Mis mulle siis seekord jälle peavalu tekitab? Sedakorda üritan anda selge sõnumi kõigile neile, kes kirjutavad või tulevad minu juurde järgmise jutuga „kuule, sa jagad seda värki hästi, tee mulle jõusaali väike treeningkava, tahaks oma õllekast lahti saada” või et „krt mu „sakulihas” on viimasel ajal kuidagi jube suureks läinud peaks hakkama ka koos sinuga jõusaalis liigutamas käima”, jne, jne, jne. Küllap on paljud fitnessistid, kulturistid ja treenerid sarnaseid asju kuulnud ja puutuvad nendega alalõpmata kokku.

Siin on jälle see koht, kus võib olla kõik treenerid minuga arvamust ei jaga, kuid see selleks see ongi ju minu, kui natuke tõsisemalt asjaga tegeleja arvamus ja kui keegi arvab teisiti, siis fitness.ee on kindlasti sellele avatud.

Niisiis kallid „õllekast loobuda tahtjad”. Jõusaal on teie õllekõhule viimaseks raviks. Täpselt nii – kuulsite õieti. Ja tegelikult ajab mind isegi marru, kui inimene räägib, et ta tahab tulla jõusaali oma keharasvu põletama. Miks??? Aga sellepärast, et see peegeldab ainult seda, et inimene isegi oma suures hädas, soovis tõepoolest parandada oma väljanägemist, valib ikka veel selle vahendi, kus võimalik „luuslanki” lüüa. Segane ok, las ma seletan. Ega tavaline inimene, et mõista, mida tähendab intensiivne rangelt reglementeeritud puhkeintervallidega ja tõsist pingutust nõudev jõutreening. Inimene tänavalt vaatab Kiivikat või Kalmust, nooh hea küll isegi ka Rückenbergi ja tuleb küsib, et „Oi mehed, kaua küll teie päevas jõusaalis aega veedate, 3 4 tundi kindlasti krt te vist elategi seal, et sellised välja näete?” See ongi nende nägemus ja idee asjast et kõik tõesti ongi nii, et treenime korraga 4 tundi järjest, teeme seeria, möliseme 10 minutit juttu, vahel ka 12 minutit, siis jälle mingi poolpidune seeria, mille ajal saab isegi sõbraga juttu ajada.
Uskuge mind paljude võhikute nägemus jõutreeningust on selline. Ja selline nägemus panebki arvama, et ei olegi ehk see JÕUSAAL nii hirmus ja raske, pealegi ju moes ka ja mehine tegevus, et see ongi see õige viis, kuidas oma kõhust, liigsest kehakaalust vabanen. Et see nende arust ei tundugi nii raske, nende vale nägemus õigest jõutreeningust paneb paljud jõusaali oma kõhu kahandamiseks valima.
Enamus tegelasi, kes kuulevad, et minu tavaline trenni pikkus on 1 1.15 minutit tahaks imestusest pe…li kukkuda. Nad arvavad, et ma naljatlen nendega.

Nii aga mina ütlen teile kallid sõbrad, et kõik, kes te tulete jõusaali kõhtu eest ära ajama või üldse rasva põletama, siis jõusaal selleks on kõige ebaefektiivsem variant. Ärge looge endale üldse väärillusioone. Miks? Jõusaal teie rasvu suurt ei põleta. Jõutreeningu energiakulu on tegelikult suhteliselt väike, veel enam tingimustel kuidas enamik tavainimesi seda teostab või teostada plaanib. Eriti oluline ongi see teine nüanss. Seda vähemalt sellisel kujul kui teie seda ette kujutate. Ei ole nii, et teed mõned seeriad kõhtu, paar seeriat rinda, biitsepsit, suur hunnik aega passimist nende seeriate vahel ja asi korras. Uskuge mind see ei ole nii ärge kujutage ette. Sellisel tegevusel või sellise stiiliga jõusaalitreeningul pole erilist kalorikulu.
Jah on küll võimalik ka läbi jõutreeningu kalorikulu suureks ajada ja seeläbi rasvade põletamisele teine käik sisse panna, kuid selleks ma ütlen teile ausalt te peate tõmbama nii, et „tatt väljas” ühesõnaga te peate tõsiselt higistama ja vaeva nägema. Ringtreening jõusaalis täidab seda funktsiooni hästi. Mida tähendab aga ringtreening? See tähendab seda, et te seadistate valmis või planeerite omale 10 12 harjutust ja siis sooritate need sisuliselt järjestikku või minimaalsete pausidega. Seeriad on pikad keskmiselt 15 25 kordust. Ja selliselt võib olla 4 5 ringi. Paar kolm minutit puhkust saate omale lubada vaid pärast terve ringi sooritamist, kusjuures on kombeks, et pärast igat ringi võiks ka raskused suureneda. Nii, et mõelge kas te olete selleks valmis??? Selliselt võiks treenida nädalas 3 5 korda ja ma arvan, et kui te märkimisväärset tulemust tahate näha, siis sellise reziimi juures võiksite midagi näha vast ehk 1 2 kuu pärast. Ei ole elu nii lihtne ja kerge et käite paar korda nädalas jõusaalis „magamas” ja loodate oma „õllekast” nii vabaneda.

Teine asi inimesed te ei kujuta ettegi, millest kõik tuleb loobuda, kuidas toituda, et kulturistid sellised välja näevad, nagu nad näevad ja ma ei hakkagi siin rääkima võistlusteks valmistumisest. See, et me sellised oleme nagu oleme ei tulene ainult jõusaalis käimisest. Ikka seesama „Sa oled täpselt see, mida sööd” kehtib ka meie puhul ja ka teie puhul. Toitumine on kõige alus ja kui te tahate „kergelt oma kehas mingeid muutusi, siis päris alustuseks võitegi oma toidumenüü korda teha. Elades endist eluviisi ja korrastades lihtsalt oma menüü ka nii võite juba tulemusi näha!!!

OK et asi nii julm ja võimatu ei tunduks, siis ma ütlen teile mida teha. Igasugune liikumine – aeroobne tegevus – oleks esmaseks ainsaks lahenduseks. Minge jookske, sõitke ratast, mängige palli, kõndige, käige aeroobikas jne. See aitab teid, mitte aga ärge nähke jõusaali lahendusena oma jämedatele reitele või suurele kõhule. On kolm tingimust, millega peaksite seejuures arvestama:

1. Mis iganes teie tegevuseks ka ei osutu, see peab ikkagi korraga teatud aja kestma. Kui te lähete jooksma, siis tehke seda vähemalt näiteks 20 25 minutit kui alustate. Loomulikult kes pole üldse midagi teinud, see peaks algul üldse ainult kõndima minge inaktivistid proovige käige paarsada meetrit tavalisest kiiremal kõnnakul ära ja katsuge pulssi 150 160 vähemalt. Ärge ses suhtes muretsege treenituse tõustes kukub see teil järk järgul alla käite paar aastat regulaarselt sörkimas ja teil annab isegi sörkides seda 150 160 pulssi kätte saada.
Igal juhul oluline on, et teie valitud tegevus oleks kestev, mis iganes treeninguaega te siis omale treeningute alustamiseks ka ei püstitaks.

2. Kahtlemata järjepidevus ja regulaarsus peavad teie ettevõtmist saatma. Kui ajate oma asja nii, et täna jooksete ja siis jääb nädal vahele ja siis jälle jumal teab millal ärge siis ka edu lootke. Võtke suhtumine selline, et vot 4 korda nädalas, iga kord 30 minutit korraga näiteks. Ja need 4 korda on kindlatel päevadel ja need tuleb ära teha.

3. Toitumine – ma parem ei ütlegi dieet, sest see võib olla kõlab paljudele liialt hirmutavalt. Need samad „õllekamehed” fakt on see, et kui te tahate mingit muutust oma kehas näha, siis tuleb teie toitumises teha suuri muudatusi. Ma ei hakka selles artiklis mingeid konkreetseid näpunäiteid välja tooma esiteks seda on palju tehtud ja teiseks see jutt veniks hirmus pikaks, kuid on selge, et muudatusi tuleb teha nii toidu kvaliteedis kui kvantiteedis. Täpselt selles järjekorras alustada võiksite igasuguse „jämmi” ja „jama” väljavahetamisest ja väljapraakimisest oma menüüst ja seejärel kui tulemust ei ole või soov veelgi oma arengus edeneda võiksite koguste kallale minna. Ja toitumise puhul samuti tingimus see õige toitumine peab KESTMA, mitte nii, et nädal aega sööte vähe „kabedamalt”, mõtlete, et võtate oma igapäevase 4 õlle asemel 1 2 õlut ja arvategi, et hea tulemus käes. Paraku nii see ei ole!

Et mind valesti ei mõistetaks, et ma peletan rahvast jõusaalist eemale, siis nii see ei ole. Loomulikult, kui see rasvapõletaja suudaks veel nii tubli olla, et jõuaks veel lisaks oma kolmele aeroobsele treeningule nädalas ka 2 3 korda nädalas jõusaali, oleks see vägagi kiidu – ja tänuväärt. On selge, et lihaste toonust on ka rasvade põletamise eesmärgil väga tähtis hoida. Kuid ma arvan, et palju korraga ei ole ka hea, siis ongi nii, et lõpuks on ikkagi kõik katki. Jõusaal võiks tulla vaikselt ja järk järgult tagantjärgi, kuigi kordan veelkord, et kui suudaksite need kaks aeroobne ja jõusaal samaaegselt oma tegemistesse inkorporeerida, oleks väga hea.

Loo moraal kokkuvõttes siis selline, et armsad inimesed, kui te näete, et ajahammas (vanus ja vähene aktiivsus) teie kallal tõsist tööd teinud kõhud ripuvad, käed „kallerdavad” tselluliidist ja reied jämedad, siis on vaja rasva põletada ja parim võimalus selleks on kestev regulaarne dieediga kooskõlastatud treening. Jõusaal on loomulikult alati teretulnud, kuid selle eesmärgi täitmisel siin teisejärguline.

Nii väga pikk jutt, kuid hea ja asjalik arvan ma. Vähemalt otsekohene, milleks keerutada, eks!!!

Autor: Autor Janar Rückenberg