5. juuni 2003

Kuidas saavutada oma eesmärke?

Mis seisab Sinu ja Su unelmate keha vahel? Tee endale selle artikli abil praktiline plaan, kuidas seda saavutada!
Tugevaks ja vormis naiseks saamine nõuab rasket tööd ja palju tahtejõudu. Kui treenid regulaarselt, peaksid saama rahul olla ka oma seniste saavutuste üle. Aga ega sellepärast ei peaks kohe puhkepause tegema: jõusaalitreeningul on palju plusse, kuid sa võid veel nii palju saavutada!
Paljude fitnessiga tegelevate naiste, ka professionaalide, väljakutseks pole mitte treeningplaani koostamine ja õige toitumisplaani paikapanemine. Kõige raskem osa on sellel perioodil, kui pole silmaga nähtavat tulemust, sundida ennast edasi treenima.
Et mitte saada üheks neist, kes taolisel perioodil treenimise katkestavad, pead seadma endale eesmärgid ja ülesanded, mis aitavad sul saavutada harjumust toituda tervislikult ja regulaarselt treenida.
1. Sea endale individuaalsed eesmärgid
Eesmärkide seadmine aitab Sind suuresti kahes osas: esiteks aitab see Sul keskenduda neile asjadele, mis parandavad Sinu füüsilist vormi kõige efektiivsemalt, teiseks motiveerib oma eesmärkide ülevaatamine Sind kõige paremini. Võta endale aega, et iga aasta alguses koostada endale treeningplaan ja seada eesmärgid ning vaata oma treeningplaani üle iga 8-10 nädala tagant, muuda seda vajadusel.
Tüüpiline tervisesportlane võib seada endale eesmärke, mis ei pruugi olla väga reaalsed. See lähenemisviis sisaldab endas tavaliselt otsust, milline kehatüüp Sulle meeldib selle järgi, mida oled telekas, ajakirja kaanel või jõusaalis teiste naiste pealt näinud. Sellisel plaanil on kolm viga: esiteks ei pruugi Sa mõne aja pärast enam mäletada, mida tahtsid saavutada, kuna Sa ei pannud seda kirja; teiseks võid hinnata oma tugevaid ja nõrku külgi valesti, võibolla ei ole Sinu koostatud plaan reaalne; kolmandaks ja kõige tähtsamaks on protsess, mille abiga endale seatud eesmärgid saavutada. Võibolla ei saa kõiki unistusi täide viia, aga süstemaatilise plaaniga on Sul kõige rohkem võimalusi seda teha.
2. Eesmärkide tüübid
Kõige raskem on läbi murda madalseisust, kus treeningud esialgu nähtavaid tulemusi ei anna. See nõuab tohutult tahtejõudu ja keskendumist, et saavutada asi, millest paljud ainult räägivad. Ka see on tõsi, et treenitud ja tugev keha kaalub üle negatiivsed aspektid, mis kuluvad selle saavutamiseks. Et jõuda soovitud tulemusteni, sea endale igal alal eesmärgid:
– Lihasmassi kasvatamise eesmärgid: need on seotud lihaste arenguga, soovitud kuju ja suurusega, keha sümmeetria, jõu ja painduvusega.
– Toitumisega seotud eesmärgid: kui palju sa tarbid rasvu, süsivesikuid ja valke, kasutad spordijooke ja/või pulbreid, kuidas sa valmistad kõige tervislikumat ja toitvamat sööki?
– Elustiil: hõlmab elustiiliga seotud muutusi, näiteks magamise rezhiimi, rohtude ja alkoholi tarbimist ning seltsielu.
– Treenimise eesmärgid: kuidas sa jõusaalis treenid? See võib hõlmata treenimise tihedust ja ka seda, mida sa tahaksid treeningutega saavutada. Võiks mõelda ka treeningtunni intensiivsuse peale.
– Suhtumise eesmärgid: need keskenduvad sellele, kuidas sa jõusaalis mõtled ja käitud. Kuidas tahad sa läbi saada oma treeneri ja kaastreenijatega? Siia alla võib kuuluda ka see, kuidas sa iga päev treeninguks valmistud või kuidas treenid fitness-võistlusteks.
3. Nüüd sea omale eesmärgid!
Oled sa nüüd valmis omale eesmärke seadma? Kui, siis loe järgnevat kuute sammu, ja saavuta soovitud figuur!
– Sea endale rasked, aga reaalsed eesmärgid. Uuringud näitavad, et mida raskemini saavutatav eesmärk, seda paremad on tulemused. Aga jäta meelde, et see on võimalik ainult reaalselt saavutatava eesmärgi korral. Näiteks kui Sa praegu surud rinnalt 40 kg, siis ei ole reaalne loota, et aasta pärast suudad Sa suruda 100 kg. Ebareaalse eesmärgi seadmine põhjustab ainult frustratsiooni ja läbikukkumist. Nii et seatavad eesmärgid peavad olema piisavalt karmid, aga samas saavutatavad. Räägi personaaltreeneriga, et endale sobivad eesmärgid paika panna ja kirjuta need seejärel üles.
– Sea endale lühiajalised eesmärgid, pikaajalised eesmärgid ja unistuste eesmärgid. Alusta pikaajaliste eesmärkide ( kuus kuud kuni aasta) seadmisest kasvõi 5 kilo allavõtmine või lihasmassi lisamine. Tee nimekiri ka oma unistuste eesmärkidest (kolm või enam aastat), võibolla fitness-võistlustel osalemine? See on oluline, kuna aitab sul leida treenimisele motivatsiooni. Isegi kui sa ei saavuta oma unistusi, oled sa neile lähemal kui enne. Oluline on seada ka lühiajalised eesmärgid (mõni nädal), need muudavad su elu kohe ning peaksid viima sind pikaajalise eesmärgini.
– Sea endale eesmärgid, mille tulemusi saab mõõta. Eesmärke, mis põhinevad numbritel, on kergem täita kui ma teen oma parimat. Sa pead saama kindlaks teha, kas oled ka midagi saavutanud. Näiteks sea eesmärgiks suurendada jõusaalis raskusi mingi aja jooksul, ära taha lihtsalt tugevamaks saada. Nii saad sa kohe pärast treeningut näha, kas Su pingutustest on kasu või mitte.
– Sea endale positiivseid, mitte negatiivseid eesmärke. Igapäevases elus on kõige lihtsam suhtuda kõigesse positiivselt ja entusiastlikult. Seesama kehtib ka eesmärkide seadmisele. Näiteks on positiivne eesmärk süüa rohkem puu- ja juurvilju, samas aga negatiivne on vähendads rasvarikaste toitude tarbimist. Proovi, nii palju kui võimalik, identifitseerida positiivset käitumist -mida tohib teha- ja vähem negatiivset käitumist mida ei tohi teha. See aitab keskenduda edu saavutamisele, mitte läbikukkumise vältimisele. Naised, kes tahavad edu saavutada, õnnestuvad kindlamini kui need, kes proovivad läbikukkumist vältida.
– Määra kindlaks kuupäevad oma eesmärkide saavutamiseks. Kuupäevade paika panemine aitab Sul oma eesmärke saavutada pigem varem kui hiljem. Ette määratud kuupäeval varu aega, et hinnata oma saavutusi. Kui sa oled soovitu saavutanud, pane paika uus eesmärk. Kui aga on natuke eesmärgist puudu jäänud, anna endale veel aega, et seda saavutada, pane paika ka uus kuupäev. Kui sul eesmärgist palju puudu jäi, siis on ilmselt vaja seda muuta natuke kättesaadavamaks, kuid mitte liiga kergeks.
– Tea, kuidas saavutada oma seatud eesmärke. Nüüd kui sa tead, mida tahad saavutada, uuri välja, kuidas seda teha. Liiga tihti ebaõnnestutakse, kuna inimene ei tea, kuidas enda seatud eesmärgile jõuda. Kui oled minevikus ebaõnnestunud, muuda oma lähenemisviisi ja mõtlemist. Eesmärkide seadmine töötab, kui sul on kindel plaan ja viis, kuidas seda saavutada. Õpi tegutsema!

Autor: M&F Hers tõlkinud Renita Hunt