30. november 2023

Mis tagajärjed on ületreeningul?

Ületreening või ületreeningusündroom on seisund, mis tekib siis, kui keha ei suuda taastuda treeningust või sportimisest tingitud stressist. See avaldub mitmesuguste sümptomite kaudu ja mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Siin on mõned võimalikud ületreeningu tagajärjed:

  1. Füüsiline väsimus: ületreening võib põhjustada püsivat füüsilist väsimust, mis ei parane isegi pärast puhkust. See võib olla nõrkus, energiapuudus ja kehv füüsiline jõudlus.
  2. Kõrgenenud pulss: ületreening võib põhjustada südame löögisageduse suurenemist nii puhkeolekus kui ka treeningu ajal. See on märk sellest, et organism on stressis.
  3. Unehäired: inimesed, kes on ületreeningus, võivad kogeda unehäireid, nagu unetus või katkendlik uni.
  4. Kehakaalu kõikumised: ületreening võib põhjustada kaalukõikumisi, sealhulgas kehakaalu langust või tõusu.
  5. Immuunsüsteemi nõrgenemine: pidev treeningstress nõrgestab immuunsüsteemi, suurendades seeläbi haigestumise riski.
  6. Liigeste ja lihaste valu: ületreening võib põhjustada lihas- ja liigesevalu ning suurendada vigastuste ohtu.
  7. Meeleolu muutused: ületreening võib mõjutada ka vaimset tervist, põhjustades ärrituvust, ärevust, depressiooni ja motivatsioonipuudust.
  8. Hormonaalsed häired: pidev stress kehale võib põhjustada hormonaalseid tasakaaluhäireid, sealhulgas neid, mis on seotud kilpnäärme, suguhormoonide ja kortisooliga.

Parim viis ületreeningu vältimiseks on järgida treeningplaani, mis sisaldab piisavalt puhkeaega, taastumist ja mitmekesist treeningut. Kui märkad ületreeningu sümptomeid, on oluline anda kehale piisavalt aega taastumiseks, teha kergeid treeninguid ja vajadusel konsulteerida arstiga.

Toimetanud: Arnold Tokko & Tehisaru

Illustreeriv pilt: Kaupo Kikkas