28. september 2005

Söömine enne magamaminekut!

Tõlkinud Janar Rückenberg

See, kuidas me ajastame oma päeva viimase söögikorra ja mida me siis täpselt sööme, mõjutab meie kehakaalu ja vormi kardinaalselt. Kui süüa õigeid toite õigel ajal, siis kaotame isegi magades rasva. Süües valesid toite valel ajal, ärkame hommikul üles ja oleme jällegi mõne (mõnekümne) grammi võrra rasvasemad.

Et mitte rasvuda ja põletada kaloreid ka une ajal, peaks vähemalt 2 – 3 tundi enne magamaminekut söömise lõpetama. Ehk siis viimane söögikord peaks olema 2 – 3 enne uinakut. Enne voodisse heitmist ei tohiks/peaks küll otseselt nälgima, ent enesetunne peaks olema selline, et natukene võiks veel midagi ampsata”, selline kerge kõhutühjus. Eriti tähtis on selline uinakueelne kõhutühjus, kui üritame kaalu kaotada (rasva arvelt, nt. enne võistlusi). See on märk sellest, et kõikidel toidukordadel saadud toitained on paigas ja kulutatud, öötundidel on organism sunnitud lisa otsima rasvkoest.

Õhtutundidel, vahetult enne magamaminekut, süües, soodustame 100%-liselt rasvade ladestumist. Normaalsetel tingimustel, iga kord kui me sööme, siis ainevahetus teatud määral intensiivistub, kiireneb, ent õhtutundidel on selline effekt tugevasti vähenenud, kuna organism hakkab häälestama ennast unereziimi. Paar tundi pärast õhtusööki on ainevahetus sedavõrd aeglustunud, et söömine sel ajal ei anna sellist ainevahetust kiirendavat efekti nagu päevasel ajal. Igal organismil on oma bioloogiline kell ning väikeste erinevustega toimub selline õhtune ainevahetuse lõtvumine” meie kõigi puhul. Olgu öeldud, et sellise bioloogilise rütmi toime on sedavõrd võimas, et õhtusel (öisel) ajal toidust saadav metaboolne tõuge osutub peaaegu olematuks (on minimaalne). Kohe, kui pea padjal ja silm kukub kinni, ei vaja me rohkem kaloreid, kui ainult südame tööks, hingamiseks ja aeg – ajalt ühelt küljelt teisele keeramiseks, ühesõnaga minimaalselt.

Õhtune söömine kahjustab ka näiteks juba järgmise päeva kalorite põletamist. Nt. kui me sööme õhtul ca. 21.30 2 – 3 rammusat võileiba, jääme magama umbes 22.30, siis järgmisel hommikul ei pruugi erilist söögiisu olla – me oleme endiselt täis” eelmise päeva õhtusest einest. Jättes aga hommikusöögi vahele, jääme ka ilma sellest hommikusöögiga saadavast metaboolsest tõukest.

Meelespea:

Söömine hilja õhtul (öösel) soodustab rasva ladestumist.

Süües vahetult enne magamaminekut kõrge glükeemilise indeksiga süsivesikuid (pasta, kartulid, valge riis, suhkur jne.), soodustame kiiret ja plahvatuslikku insuliini eritumist, mis omakorda pärsib uneajal erituva kasvuhormooni eritumist.

Kasvuhormooni inhibeeritud produktsioon on halb, kuna 80% sellest hormoonist (soodustab nii rasvade põletamist kui ka lihaste kasvu) eritubki just une ajal.

Oletame, et magame 11 tundi (20.00 – 07.00 näiteks), pärast viiendat unetundi, ca. kell 01.00 hakkab keha rasvu põletama oluliselt kiiremini ja nii kuni hommikuse ärkamiseni.

Kuidas muuta päeva viimast einet maksimaalselt efektiivseks:

Ürita süüa vähemalt 3 tundi enne magamaminekut, siis jääb piisavalt aega, et viimasest toidukorrast saadavaid kaloreid põletada ja selle ajaga ei muutu ka ülemäära näljaseks.

Ürita kogu päeva jooksul süüa väikseid toiduportsjoneid, ca. 2.5 – 3 tunniste vahedega, toidukordade selline ajastatus vähendab ka õhtuseid söögiihasid.

Viimane toidukord võiks koosneda valdavalt kvaliteetsetest valkusisaldavatest toitudest (nt. kanafilee) ja madalakaloraazilistest kiudaineterikastest süsivesikulistest toitudest (juurviljad, ka pudrud). Mida aeg edasi peale lõunat ja eriti õhtusel ajal, vältima peaks tärkliselisi süsivesikuid (sai, pasta, riis, kartulid jne.).

Kui tõesti on enne magamaminekut või üldse õhtusel ajal nii suured magusa isud, et ei suuda neid ohjeldada, siis tarbi süsivesikuid, mis on kiudainete rikkad ja madala glükeemilise indeksiga: õunad, marjad, virsikud, ploomid, teravilja kliid, värsked köögiviljad, tomatimahl jms.

Kui on käimas massi faas ja kasvatatakse lihast, siis oleks parim päevalõpu eine või enne magamaminekut rasvavaba kohupiim (sisaldab aeglaselt imenduvaid kaseiinvalkusid) ilma suhkruta, maitseks võib võtta paar viilu mingit kiudaineterikast puuvilja.

Autor: Janar Rückenberg