17. juuni 2023

Terve ja tugevana 100-aastaseks!

Revitalisatsioon ehk vananemist aeglustav meditsiin

Vananemist aeglustav meditsiin põhineb meetoditel, mis võimaldavad inimesel säilitada:
• paremat hüdratatsiooni;
• õiget luutihedust;
• mõistlikku nahaalust rasvkude ja kehakaalu;
• heas vormis rasvavaba lihasmassi.

Vaid mõni aasta tagasi pidasid teadlased vananemist paratamatuseks. Endastmõistetavalt usuti, et vanadusega kaasnevate ebamugavuste ärahoidmiseks ei ole suurt midagi ette võtta. Tänakseks on aga ilmnenud piisavalt tõendeid, mis lükkavad ümber tavapäraselt vananemisega seostatava degeneratsiooni vältimatuse.

Vananemist aeglustava meditsiiniga luuakse uus tervise paradigma ning vaadatakse uue pilguga vananemisele ja selle võimalikele ravimeetoditele. Kõnealune teadusharu näitab meile inimese hilisemate eluetappide tegelikkust hoopis uues valguses, hajutades hirmu haiguste ning tervise ja elujõu kaotamise ees.

1993. aastal asutas väike rühm teadlasi ja arste Ameerika vananemist aeglustava meditsiini akadeemia (American Academy of Anti-Aging Medicine) eesmärgiga koondada kõik uue valdkonna jaoks sobilikud meetodid ja neid koos edasi arendada. Alates asutamisest on Ameerika vananemist aeglustava meditsiini akadeemia märkimisväärselt kasvanud ning korraldanud ka väga menukaid ülemaailmseid konverentse, milles on osalenud arvukalt kõnelejaid ja tuhandeid teadlasi, kes on saanud omavahel mõtteid vahetada ja lubavad uut teadusharu edasi arendada. 2007. aastal Las Vegases peetud konverents tõi kokku üle viie tuhande spetsialisti kolmekümnest riigist.

Ühiskond vajab vananemist aeglustava meditsiini rakendamist.

USAs alanud liikumine on saanud tsiviliseeritud maailmas väga populaarseks. On ilmselge, et pikaealisust käsitlevad uuringud toovad mitmekülgset kasu – tervisest kuni majanduseni. Need edusammud muudavad meie arusaamu sellistest mõistetest nagu vananemine, elu, haigus ja surm. Nüüdisaegne arstiteadus on viimastel aastatel teinud edusamme, mis vaid mõni kümnend tagasi oleksid ainest andnud pigem ulmekirjanikele. Vananemist aeglustav meditsiin lubab otsida lahendusi paljudele puuetele, hälvetele, valule, haigustele ja vaevustele, mis senini on paljude eakate inimeste jaoks hall argipäev. Ehk on juba mõne aasta pärast tänu vananemist aeglustavale meditsiinile pilt eakate inimestega seostatavast jõuetusest ja halvast füüsilisest vormist vaid groteskne mälestus metsikust minevikust, just nii nagu täna mäletame neid, kes aastasadade jooksul ja veel hiljaaegu surid sellistesse ravimatuks peetavatesse haigustesse nagu tuberkuloos, düsenteeria, kopsupõletik jms.

Nii nagu infotehnoloogias toimub kiire areng, kahekordistades iga kahe aasta järel arvutite kasutamise võimalusi ja muutes kättesaadavaks väga väikeste mõõtmetega, aina odavamad lihtsasti kasutatavad arvutid, on märkimisväärne areng toimunud ka biomeditsiiniliste teadmiste ja nende praktikasse rakendamise vallas.

Pikemalt loe raamatust ”Revitalisatsioon – terve ja tugevana 100-aastaseks!”


PS

10 vananemise vastast käsku

1. Magada seitse või kaheksa tundi päevas.
2. Päevane toiduvalik peaks sisaldama üht rikkalikku ja tasakaalustatud valgu- ja kiudainerikast hommikusööki.
3. Suurendada söögikordade arvu kolmelt toidukorralt viieni, vähendades kalorisisaldust ehk teisisõnu süüa vähem, aga sagedamini.
4. Lea endale profesionaalne toitumisnõustaja ja kasuta tema teenust
5. Hoolitseda hammaste hea tervise eest ja närida korralikult.
6. Tarbida piisavas koguses vett.
7. Hoida kehakaal meeste puhul normkaalu suhtes –5% kuni +15%, naiste puhul normkaalu suhtes –5% kuni +10%. (normkaal pikuse ja kaalu suhe, meestel nt. pikkus – 100. toim.)
8. Tegeleda kehalise tegevusega sagedasti ja korrapäraselt. Taustliikumiseks sobivad aiatöö, ujumine, golf, energilised jalutuskäigud jms. Eakamaatele (+50) inimestele on soovitatav jõutreening personaaltreeneri järelevalve all. Ka noorematel aitab atleetvõimlemine suurendada rasvavaba lihasmassi ja vähendada nahaalust rasvkude.
9. Tarbida alkoholi väga väikestes kogustes, kõige rohkem klaas punast veini päevas. Parem, üldse mitte!
10. Mitte mingil juhul suitsetada!

Autor: raamatust “Revitalisatsioon – terve ja tugevana 100-aastaseks!”