28. september 2023

Tervis ja virtuaalsport: kuidas hoida end vormis?

Virtuaalsport on olnud alates 2000-ndate algusest tõusujoones üle terve maailma. Ehkki nimetuses seisab “sport”, on tegu pigem istuva hobiga, millega tegeledes istutakse tihti sundasendis. 

Seetõttu on oluline virtuaalspordiga tegeledes teha regulaarselt pause ja aktiivset tegevust. Vastasel juhul kannatab virtuaalsportlase üldfüüsiline vorm, rüht ning võivad tekkida lihas- ja liigesevaevused.

Mis on virtuaalsport?

Virtuaalsport on kategoriseeritud spordialaks tänu mitmetele sarnasustele traditsiooniliste spordialadega. Tegu on alaga, kus arvutimänge mängides konkureeritakse omavahel võistlustel ja turniiridel, eesmärgiga võita vastasmängijat või tiimi, nii nagu seda tehakse ka traditsioonilistel spordialadel.

Virtuaalspordi alamžanrideks on näiteks real-time strategy (RTS), first-person shooter (FPS), multiplayer online battle arena (MOBA), spordisimulaatorid jne.

Peamine erinevus virtuaalspordi ja traditsiooniliste spordialade vahel on tegevuse enda olemus – e-sporti harrastatakse arvutite ja konsoolide vahendusel, traditsiooniliste spordialade puhul keskenduvad sportlased aga füüsilisele treeningule, tehnikale, strateegiale ja vastupidavusele.

Arvutite, konsoolide ja mängimistehnika asemel on põhirõhk varustuses spordiriietele, jalatsitele ja teistele sportlikele abivahenditele.

Virtuaalspordi kiire areng, igaastane käibe kasv ja suurenevad auhinnarahad on toonud alale juurde suurt professionaalsust.


Alal tegutsevad professionaalsed võistlejad, tiimid, treenerid, mänedžerid, kes kõik võivad teenida märkimisväärset sissetulekut sponsorluste kaudu. Neid kõiki jälgib stabiilselt kasvav vaatajaskond ja fännibaas.

Jälgijatel on võimalik monitoorida enda lemmiksportlasi ja võistkondi võistlustel ning sarnaselt traditsioonilistele spordialadele on virtuaalspordile võimalik ka panuseid teha, mida võimaldavad mitmed Eesti online kasiinod.

Vormi hoidmine virtuaalspordis

Virtuaalspordiga tegelemine nõuab palju istumist. Istumine, sundasendid ja vähene füüsiline aktiivsus on aga tervisele teadagi halvad. 

Siit leiad mõned peamised soovitused, kuidas virtuaalsportlasena enda tervist hoida:

Hoia end füüsiliselt aktiivsena – füüsilise aktiivsuse soovitatud tase sõltub vanusest, elustiilist ja tervislikust seisundist. Terviseorganisatsioonid soovitavad täiskasvanutele nädalas vähemalt 150–300 minutit mõõduka intensiivsusega või 75–150 minutit kõrge intensiivsusega füüsilist aktiivsust. 


Siia alla kuuluvad näiteks venitusharjutused, jõutrenn, kardiotreening ja korrektset rühti toetavad harjutused, mis on kõik eeldused virtuaalsportlasele vajaliku vormi saavutamiseks.

Väldi liigseid kaloreid – mängides on end lihtne näksima unustada. Krõpsud, maiustused ning magusad joogid võivad sind viia liigsete kalorite tarbimiseni, mis omakorda tekitab ülekaalu. Magusa joogi või energiajoogi asemel vali vesi ning näksimiseks sobivad paremini erinevad juurviljad. 

Veelgi parem oleks näksimisharjumusest sootuks lahti öelda.

Piira enda ekraaniaega – virtuaalsport nõuab teatavasti tööd ekraani taga, mis pikema aja peale võib tekitada silmade väsimust ja muid sellega kaasnevaid tervisehädasid. Tee regulaarseid puhkepause ja vaata vahepeal kaugusesse,et enda silmalihaseid lõõgastada.

Hangi endale ergonoomiline varustus – vali võimalikult ergonoomiline mänguvarustus, mis kohaldub mugavalt sinu kehale. Siia alla kuuluvad näiteks reguleeritav mänguritool, kuvar ja laud. 

Kuvar võiks olla silmade kõrgusel ja käed laua taga toetatud ja mitte pinges. Ära unusta mängides regulaarselt asendeid vahetada, et sundasendeid vältida. 

Maga piisavalt jälgi, et saaksid enda unevajaduse täidetud. Uni on hädavajalik üleüldisele tervise heaolule ja kognitiivsete funktsioonide toimimiseks, et virtuaalspordis oleks sinu täpsus ja reageerimisaeg võimalikult kiire. Täiskasvanutele on soovituslik uneaeg 7-9 tundi. 

Ole sotsiaalselt aktiivne – ära unusta hoida ka sotsiaalseid sidemeid. Suhtle enda virtuaalspordi kogukonnaga nii virtuaalselt kui näost-näkku. Jälgi, et sinu elus oleks terve tasakaal virtuaalspordi ja enda pere ja sõprade vahel. 

Maanda stressi – praktiseeri mõningaid stressimaandavaid tegevusi, näiteks hingamistehnikaid, meditatsioon, joogat või mõnda muud tegevust, mis aitab sul lõõgastuda. Stress võib mõjuda halvasti sinu üleüldisele tervisele ja üleüldisele mängusooritusele.

Otsi professionaalset abi  – kui tunned, et virtuaalsport mõjutab sinu vaimset või füüsilist tervist kuidagi negatiivselt, siis otsi julgelt abi. Sõltuvalt probleemist võivad siin abiks olla tunnistusega terapeudid, toitumisnõustajad ja psühholoogid. Füüsiliste vaevuste korral pöördu perearsti poole!

Virtuaalspordis on oluline, et ka teised elu valdkonnad oleksid tasakaalus ning sport ei saa nii domineerivaks, et see mõjuks kuidagi halvasti sinu tervisele, tööle, perele ja muudele igapäevastele tegevustele. 

Jälgi, et oleksid füüsiliselt aktiivne, tegeleksid ka oma vaimse tervisega ning kogu virtuaalspordi maailm ja harrastamine oleksid sulle nauditavad ja rõõmu pakkuvad.