4. aprill 2023

Treeningu 5 eelist Sinu vaimsele tervisele

Treeningu 5 eelist sinu vaimsele tervisele

Inimesed, kes treenivad regulaarselt, kipuvad seda tegema põhjusel, et treenimine annab neile tohutu heaolutunde. Koos sellega väheneb vajadus kõrvaltegevuste järele ja näiteks otsida meelelahutust alkoholist, toidust või igavuse peletamiseks online kasiino mänge mängida.

Samuti leevendab regulaarne treening stressi, parandab su mälu, aitab sul kiiremini uinuda ja paremini magada ning tõstab loomulikult ka üldist meeleolu. Treeningust kasu saamiseks ei pea sa olema fanaatik. Uuringud näitavad, et ka tagasihoidlikud treeningud toovad olulise muutuse. 

Alates depressiooni ja ärevuse sümptomite leevendamisest kuni sinu mälu teravana hoidmiseni pole treeningute juures puudust vaimse tervise eelistest. Kui sa vajad jõusaali jõudmiseks või lihtsalt kiireks jalutuskäiguks motivatsiooni, siis allolevad viis füüsilise tegevuse vaimse tervise eelist panevad sind kiiremini kingapaelu kinni siduma ja uksest välja astuma.

Abi depressiooni ja ärevuse korral

Treening on teaduslikult tõestatud meeleolu tõstja, mis vähendab nii depressiooni kui ka ärevuse sümptomeid. Füüsiline aktiivsus tõstab organismis endorfiinide taset ehk keha kuulsat “hea enesetunde” kemikaali, mida toodavad aju ja seljaaju ning mis tekitab õnne- ja eufooriatunnet.

Isegi mõõdukas treening ühe nädala jooksul võib leevendada depressiooni ja ärevust nii palju, et mõned arstid soovitavad enne ravimite võtmist proovida depressiooni ja ärevuse jaoks mõeldud treeningrežiimi. Ilmselt oleme me kõik nõus sellega, et mida vähem ravimeid peab abi saamiseks tarvitama, seda parem ja antidepressandid on ravimid, mille tarvitamist peaks iga hinna eest vältima.

Vähenenud stress

Veel üks treeningu selge eelis on stressitaseme vähenemine. Südame löögisageduse suurendamine võib tegelikult isegi tagasi pöörata stressist põhjustatud ajukahjustuse, stimuleerides neurohormoonide, nagu norepinefriini, tootmist. Seega treening mitte ainult ei paranda sinu meeleolu, vaid muudab selgemaks stressi tekitavate sündmustega hägustunud mõtlemist.

Kõrgem enesehinnang ja enesekindlus

Alates vastupidavuse parandamisest kuni kehakaalu langetamiseni ja lihastoonuse tõstmiseni pole puudust füüsilistest saavutustest, mis tulenevad regulaarsest treeningust. Kõik need saavutused võivad anda kõrgema enesehinnangu ja sellega kaasneva enesekindluse tohutu tõusu. 

Sa ei pruugi seada eesmärgiks kanda paremini sobivaid riideid, saada saledamat kehaehitust või meeletut vastupidavust, aga tihti juhtub see treeningutega enne, kui sa sellest arugi saad. See on aga vaid üks paljudest füüsilise tegevuse eelistest, mis turgutavad sinu keha, meeleolu ja vaimu.

Parem uni

Kui sul on raskusi hea une saavutamisega, võib ka siin treening sind aidata. Füüsiline aktiivsus tõstab kehatemperatuuri, millel võib olla rahustav mõju. See toob kaasa vähem voodis “lammaste lugemise” ja kiirema uinumise. 

Treening aitab reguleerida ka sinu ööpäevarütmi, mis kontrollib, millal tunneme end väsinuna ja millal erksana. Kuigi parem uni on treeningu psühholoogiline kasu, soovitavad eksperdid siiski mitte treenida vahetult enne magamaminekut. Kiiresti ja hästi uinumiseks peab organismile jääma aega treeningutega saavutatud füüsilise erksuse seisundi maha rahunemiseks.

Aju turgutamine

Alates intelligentsuse arendamisest kuni mälu tugevdamiseni suurendab treenimine ka aju jõudlust mitmel viisil. Hiirte ja inimestega tehtud uuringud näitavad, et kardiovaskulaarne treening loob uusi ajurakke. Seda protsessi nimetatakse neurogeneesiks ja see parandab üldist aju jõudlust. 

Samuti hoiab treenimine ära kognitiivsete võimete languse ja mälukaotuse, tugevdades mälu ja õppimise eest vastutavat ajuosa. Uuringud tõestavad ka, et füüsiline aktiivsus suurendab loovust ja vaimset energiat. Nii et kui sa vajad inspiratsiooni mõne loomingulise tegevuse alustamiseks, võib sinu uus suur idee olla kõigest ühe jalutuskäigu või sörkjooksu kaugusel.