Eesti sportlaste saavutused jaapani võitluskunstides
2011. aasta mais toimus Luksemburgis teine Euroopa NSR (Nihon Sobudo Rengokai) Taikai ehk Jaapani iidse samuraide võitluskunstide (sobudo) harrastajate kokkutulek. Jaapanis on kokkutulekuid ja võistlusi peetud juba 48 aastat. Eesti sobudo klubi Sobukai Estoniat esindasid Merike Malva, Meelis Maalmann, Martin Rettel, Kristiina Puusepp ja Maria Kuhi.
Sobukai Estonia võistlejad võitsid 12 medalikohast tervelt 7, tulemustega:
Aikido kumite-randori-shiai: Maria Kuhi 3. koht
Võistlus on mõeldud algajatele ja seisneb võitluse algasendist (kumite) tehnikate sooritamisel 45 sekundi jooksul. Hinnatakse tehnikate puhtust ja tehnika vastuvõtmise oskust (uke).
Aikido tori-waza-randori-shiai: Merike Malva 1. koht, Martin Rettel 3. koht
Võistlust peavad õpilased 3. kuy – 3. dan, kestab 2×45 sekundit, kuid erinevalt eelmisest on vastasel lubatud vabalt rünnata käe- ja jalalöökidega ning haarata vastast. Hinnatakse reaktsiooni rünnakule ja kiiret ja õiget reageerimist rünnakule vastava tehnika valikul.
Aikido sogo-randori-shiai: Meelis Maalmann 1. koht, Martin Rettel 3. koht
Võistlejatel peab olema minimaalselt 1. kuy (õpilase kõrgeim tase) ja võitluse karmuse tõttu üldiselt naistel osaleda ei lubata. Sobukai Estonia esindaja Meelis Maalmann (1.dan) võitis kaks kõrgema järgu võitlejat (2. ja 3. dan) ning saavutas sellega kuldmedali.
Jodo tori-jo-randori-shiai: Merike Malva 2. koht, Meelis Maalmann 3. koht
Võitlus on oma sisult analoogne aikido tori-waza-randori-shiaile, kuid vahendiks on kepid (jodo). Vastane võib vabalt rünnata kõikide löökidega.
Sobukai Estonia on asutatud Tallinnas 2007. aastal Bert Van den Plas-sensei poolt. See on esimene ja hetkel ainuke Takeda-ryu Nakamura Ha dojo Eestis. Takeda-ryu Nakamura Ha õpetab mitut võitlusdistsipliini, seetõttu kutsutakse kooli sobudo kooliks. Õpetatakse aikidot, iaidot, jodot ja jukempot.
Aikido on käsitsivõitluse süsteem ühe või mitme vastase vastu, kus tehnikad koosnevad peamiselt liigeselukkudest ja heidetest, tunnetades vastase liikumist ja kasutades ära tema liikumise inertsi tema enda vastu.
Iaido on iidne mõõgavõitlustehnika, kus peamine rõhk on reaktsiooni kiirusel, mõõga haaramise tehnikal ja esimese kiire löögi strateegial.
Jodo on kepivõitluskunst, mis ühendab relvitu enesekaitse ja relvadega võitluse strateegia. Kepivõitlusel põhinevad kõikide teiste samurai relvade nagu oda, hellebardi ja ka mõõga kasutamine.
Jukempo on väga sarnane karatele, kus peamiseks vahendiks on löögid käte ja jalgadega, kuid võib kasutada ka heiteid.
Autor: Neeme Vool