8. veebruar 2000

Vesiaeroobikast

Tundub, et enam ei mõelda vesiaeroobikast, kus enne aeroobikatundi minekut juuakse kõht vett täis…!
Ja ikkagi üllatavalt paljudele ei ütle vesiaeroobika eriti midagi. Seda rõõmustavam on äratundmisrõõm esimest kogemust saades, et just seda olen ma igatsenud!

Korrates veelkord lühidalt vesiaeroobika põhitõdesid, et:
Vesiaeroobika sobib kõikidele
Koormust saab ise reguleerida
On suhteliselt privaatne (vee alla ulatub vaid treeneri pilk)
Vees olles on vajalik ületada veetakistust, inertsi, üleslükkejõudu jm.
Vesi kaitseb liigeseid ja lülisammast liigse koormuse eest
Arendab südame-veresoonkonda
Mõjub stabiliseerivalt vererõhule, alandades kõrget ja tõstes madalat vererõhku
Arendab aeroobset vastupidavust
Arendab hingamiselundkonda
Mõjub stressi maandavalt
Alandab kehakaalu
Lisaks kasutavad veetreeningut sportlased kogu maailmas, kui nad soovivad kiiresti paraneda neid tabanud vigastusest.

Et tunni eesmärki paremini vormistada ning vaheldust pakkuda, kasutatakse tundides erinevaid vahendeid: kindaid, mis käte ja õlavöötme koormust suurendavad; vöösid, mis sügavas vees inimest vee peal hoiavad (süvavesiaeroobikas); nuudleid, mis panevad ka kõige tublima harjutaja lihased, tasakaalu ja tõsiduse proovile; kumme; kergeid ja raskeid hantleid, millega on suurepärane lihasjõudu arendada ja veel palju muud, millega iga treener oma kliente üllatab.

On päris selge, et kasulik tegevus on see igaühele. Peale tundi saadud hea enesetunne toob tundidesse ikka ja jälle vanu tuttavaid, palju on ka uudistajaid, kellest suur osa jääb ka edaspidi nautima vee imepärasust. Ja ujumisoskus pole üldse oluline. Selge on ka see, mis sobib ühele, pole hea teisele. Vesi ei meeldi kõikidele inimestele ühtmoodi. Neile, keda veerõõmud külmaks jätavad, leidub kindlasti midagi muud sobilikku. Neile, keda vesi köidab, on aga pakkuda midagi tõeliselt head.

Vees liikumise traditsioonid Eestis on piirdunud valdavalt ujumise või suplemisega, vesivõimlemine ja vesiaeroobika rajavad alles teed rahva sekka. Hetkel naudib vesist koormust suhteliselt piiratud hulk inimesi, uute ujulate avamisega võime aga loota kopsakat fännide juurdekasvu.
Vesiaeroobika populaarsust ei saa veel kuidagi võrrelda Skandinaaviamaade omaga, rääkimata Ameerikast. Viibides hiljuti USA suurima ja populaarseima vesiaeroobika organisatsiooni AEA (Aquatic Exercise Association) aastakonverentsil tõdesin, kui palju samme oleks vaja astuda, et tõsta ala populaarsust Eestis. Tegevust jätkuks kõigile: MEESTELE!!!, naistele, noortele, vanadele, lastele…
Selle aasta suurim uudis hydrorider klassid tõid vette ratturid spetsiaalsetel jalgratastel!!! Spinning vees, mis enne toimus vööde või nuudlite abil, on nüüd päris ratastel.
Senisest lihvitumad on kickboxingu tunnid ja tõsise igapäevaelu kõrvale on ilmunud mõnusa vaheldusena FUN klassid. Kes ütles, et treening peab tõsine olema?
Lisaks äärmiselt tihedale programmile kuue päeva jooksul oli kavas 130 erinevat klassi pani Las Vegase suur kuumus instruktorid kogu maailmast proovile. Kohati 47? C ulatunud temperatuur sundis nii mõnegi tubast jahedust otsima. Õnneks toimus osa klasse Nevada Las Vegase Ülikooli siseujulas, mille kaitsvad seinad andsid varju nii kõrvetavale kuumusele kui avasid lihastreeningu saladusi vees. Lihasjõu säilitamine ja suurendamine üle 40ste naiste seas on fitness maailmas tähtis ülesanne.

Kus Eestis tegutsevad artriidi rühmad? Või polegi meil selle haiguse käes vaevlejaid? Tore ju oleks! Tulge ja te ei kahetse, meie oleme valmis!
Kas ainult käpuäis beebiootel naisi hoolib oma silmatera ja iseenda tervisest? Tunnid teie jaoks ootavad teid!
Mehed, see ei ole niisama sulistamine vees, see on tõeline treening! Uksed teie jaoks on avatud!
Austatud kuldses eas daamid ja härrad, kui teil natukenegi aega on, tulge vette ja te olete endale pärast tundi väga tänulik!
Vees on mõnus!

Liina Raska
FISAF, AEA vesiaeroobika instruktor, personaaltreener
liina.r@online.ee
Tel. 05134811

Autor: Liina Raska