8. veebruar 2017

King of Spades eri: Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu

Kuna praegu on [url=https://fitshop.fitness.ee/nadalapakkumine/]King of Spades Fitshopis tavalise 59€ asemel vaid 39€(!)[/url], on hea meenutada, kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu ning millest koosnes nende menüü ning ”lisandilaud”

Kui üks ühiskond on viinud maskuliinse eluviisi ekstremismi, on selleks kahtlemata Sparta. Kuigi tihti portreteeritakse spartalasi kui verejanulisi barbareid, näitavad ajalooürikud, et nende sõjalise edu taga polnud sugugi labane tapmishimu – Sparta oli ühiskond, mis tugines iseseisvusele, kartmatusele ja jõule, aga ka demokraatiale, haridusele ning kaunitele kunstidele.

Kuidas ehitas Sparta üles sõjaväe, kus iga mees oli võrdne paari-kolme vastasega?
Spartalased mõistsid, et täiuslik sõdalane peab elama endaga tugevas keha ja vaimu harmoonias, kusjuures
harmoonia saavutamine on võimalik vaid raske ja sihipärase tööga.

Iidses Spartas pidid kõik mehed, kes tahtsid olla täieõiguslikud ühiskonna liikmed, olema ka sõdurid. Nende treening, Agoge, algas juba 7-aastaselt, kus poisid pidid maha jätma oma kodud, et alustada üliränga sõjalise väljaõppega, kusjuures tegevteenistus lõppes alles 60-aastaseks saades.

Sõdur pidi olema:

1) Üliheas füüsilises vormis. Läbi tegevteenistuse kestev range üldkehaline treening oli kohustuslik ning ülekaalulisus, ka naiste hulgas, oli äärmiselt taunitav.

2) Kartmatu. Emad andsid oma poegadele enne Agoge’sse minekut kilbi, kus oli kirjas nüüdseks legendaarne väljend “Tule tagasi kas kilbiga või kilbil”, mis rõhutas alistumise ja allaandmise häbiväärsust (tõele au andes oli see pigem tugev metafoor ja meelsuse näitaja, kuna Sparta sõjaväes ei toodud langenid koju tagasi).

3) Vastupidav. Mees pidi suutma taluda külma, nälga ja valu. Seetõttu oli noormeestel väljaõppe käigus sageli ainsaks riideesemeks vaid keep ning toidulaud enam kui kasin.

4) Haritud. Agoge käigus pandi suurt rõhku ka filosoofia ja kirjanduse õpingutele ning kirjaoskus oli Spartas kõrgem kui üheski teises Kreeka linnriigis. Ka sõjakäikudel saatis sõdureid poeesia ja laul, mis aitas närve rahustada.

“Iidsemad ja viljakamad filosoofia hällid on Ateena kõrval ka Kreeta ning Sparta” – Sokrates

5) Õiglane ja auväärne. Sparta sõjaväes olid kõik sõdurid võrdsed, kusjuures raev, viha ja hoolimatus olid karistatavad. Sõdur ei tohtinud võidelda mitte vihast pimestatuna, vaid külmalt, ratsionaalselt ja kalkuleerivalt.

Kuidas Sparta sõdurid toitusid
Selleks, et sõdur oleks lahinguväljal võimalikult tõhus, peab ta olema oma parmas füüsilises ja vaimses vormis ning see on võimalik ainult läbi optimaalse toitumise. Seetõttu panidki spartalased oma toidulauale erilist rõhku.

Nüüd, mitu tuhat aastat hiljem, saame nende toidulaua hinnata suurepäraseks ka kaasaegsete teadmiste kohaselt, kus andsid tooni valgud ja rasvad, hoides süsivesikukogused küllalt tagasihoidlikud.

Nagu ka kõige muuga, oli spartalastel nii söömise kui joomise juures oluliseks mõõdukus. Spartalaste menüü oli lihtne, kuid tõhus.

1) Peamisteks valguallikateks olid liha ja kala, kusjuures suurt rõhku pandi vaheldusrikkusele. Söödi nii sea-, kitse- kui lambaliha, kuid olulisel kohal oli ka metssea- ja jäneseliha.
2) Piimasaadustest oli olulisel kohal lamba- ja kitsepiim ning nendest tehtavad juustud.
3) Peamisteks süsivesikuallikateks olid puuviljad ja oder. Leiva osakaal oli pigem tagasihoidlik.
4) Rasva saadi lisaks lihale ja piimasaadustele ka oliividest, eriti oliivõlist.
5) Veini joodi sagedasti, kuid veega lahjendatult ning hoiduti purju jäämisest.

King of Spadesi koostisosad iidse Sparta sõdalase elus.

Kuigi Sparta sõjavägi oli Kreeka aladel vaieldamatult kõige võimsam, siis pidevad konfliktid vaenlastega muutsid langenute ning haavatute tõttu Sparta ka farmakoloogia hälliks. Mehed oli vaja hoida tugevad, terved, energilised ja mis kõige tähtsam – viljakad selleks, et peale kasvaks üha uusi generatsioone sõjamehi. Nii pöörasid sealsed ravitsejad erilist tähelepanu looduslikele ravimtaimedele, millega meeste tervist veelgi parandada.

Heites vaid ühe pilgu nende poolt kasutatud ravimtaimedele, näeme, et maailma kardetuimad ja parimad sõjamehed sõid pea kõike, mida leidub ka [url=http://fitshop.fitness.ee/testosteroon/0/readmore/1153/]King of Spadesis[/url]:
[pilt=13519]
Lambalääts. Olulisel kohal Sparta farmakoloogias oli lambalääts, mille ladinakeelne nimi faenum Greacum tähendabki tõlkes Kreeka heina. Kreekasse jõudis lambalääts Lähis-Idast ning Egiptusest ja koos sellega ka tarkused tema tervendavast jõust. Tänapäeva teadusuuringud on näidanud, et lambalääts suurendab lihasjõudu, võib aidata optimeerida hormonaaltasakaalu, alandab keharasva ja suurendab insuliinitundlikkust.

Ingver. Tähtsaks peeti ingverijuure manustamist, seda üldtoniseerival, aga ka seksuaalenergia saamise eesmärgil. Täna teame, et lisaks toniseerivale omadusele alandab ingver põletikke ja kaitseb rakke kahjustuste eest.

Resveratrool ja viinamarjaseemne ekstrakt. Viinamarjad ning vein olid Sparta toidulaual tähtsal kohal ning läbi selle tugevdasid sõdurid enda organismi nii resveratrooli ning viimamarjaseemnetega. Nüüdsed uuringud on näidanud, et resveratrool kiirendab metabolismi, toetab reproduktiivsüsteemi ja parandab fookust; viinamarjaseemned aga alandavad põletikke, parandavad verevarustust ning aitavad hoida täiskõhutunnet.

Tsink. Seda üliolulist “mehelikkuse mineraali” said spartalased peamiselt tsingirikastest lihadest, eriti lambalihast. Täna teame, et tsink toetab meeste hormonaaltasakaalu, parandab vaimset võimekust, suguorganite tööd ning viljakust.

Juhul, kui sa seda veel teinud ei ole, siis võta ka sina oma teekonnale purunematu keha ja vaimu suunas kaasa
[url=https://fitshop.fitness.ee/nadalapakkumine/]Klõpsa SIIA, et soetada endale ülihea hinnaga King of Spades[/url] – sest pakkumine kehtib, kuni kaupa jätkub!

Autor: Mikk-Alvar Olle