8. jaanuar 2008

Ahti Jakson – sõjaväelasest kulturistiks

2002. aastast Scoutspataljonis elukutselise sõjaväelasena aega teenivast Ahti Jaksonist on saanud kutlurist, millega tegelemine on saanud noormehele elustiiliks.

Tihedate treeningutega alustasin sõjaväes. Pärast ajateenistust mingi hetk ma ei teinud üldse sporti ja kui suundusin rahuvalvajaks, hakkasin ka jõusaalis tihedamalt käima. Lugesin treeningute ja toitumise kohta internetist. Kasvasin aina suuremaks ning mõtlesin miks mitte proovida minna Eesti meistrivõistlustele kulturismis.

Paljud mõtlevad, et mis see ikka on, tulevad mingid tüübid ja näitavad laval lihaseid. See ei ole sugugi nii kerge. Selle kõige taga on tohutu treeningu maht, õige toitumine (6-8 korda päevas).

Ettevalmistuse käigus on eesmärk intensiivse treeninguga vähendada võimalikult palju rasvaprotsenti. Pidevalt peab jälgima kehakaalu kukkumist ja päevase toidu kaloraa¸i. Aeglaselt kaalu langetades säilib ka lihasmass.

Kõige raskem etapp on see, kui pead harjutama poseerimist pärast väsitavaid treeninguid. Samuti ka laval olles peab olema õige ajastus organismi süsivesikutega laadimisel, et jõuaksid füüsilises mõttes poseerida ja samuti anda kehale lopsakust juurde.

Esimene võistlus mullu

Esimese ametliku võistluse tegin 2006. aastal. Treeneriks oli Argo Väli, kes oli saavutanud juuniorite klassis absoluudi võidu. Osalesin kategoorias Klassikaline kulturism pikkuses kuni 175 cm, kus saavutasin 3. koha.

2007. aastal võistlesin aga juba kulturismis, kaalukategoorias kuni 80 kg, kus saavutasin samuti 3. koha. Sel aastal oli treeneriks Robert Nool, kes samuti võitnud juuniorite absoluudi klassi. Praegugi jätkame omavahelist koostööd ning üritan saada tuleval aastal paremasse vormi.

Paljud küsivad, et miks tegeled sellise spordialaga. Sellele on väga lihtne vastus: meeldivad tervislikud eluviisid ning pidevalt käib võitlus iseendaga. Pealegi on terves kehas terve vaim.

Paraku ei ole antud ala eriti populaarne ning kulturismi toetajaid on vähe. Tuleb olla ise aktiivne, et leida sponsoreid. Tuleval aastal proovin ära ka treeneri ameti. Juhendan juba praegugi isikuid, kes vajavad nõuandeid nii toitumise kui ka treeningu kohapealt.

Kindlasti jätkan kulturismi treeninguid, et minna taas võistlema ja tulla kord ka esimeseks. Edu saladuseks antud ala juures on õige mahu ja intensiivsusega treeningud, õige toitumine ja kindlasti ka tahtejõud.

Online meeste ajakirjas Ole Mees intervjueeris Ahti Jaksonit
Meelike Tammemägi

Autor: Ajaleht Meie Maa