3. veebruar 2000

Kadri Liivak-Riisalo

Eesti võimlemise üks juhte on Kadri Liivak-Riisalo. Nüüd teame teda kui Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liiget, aga samuti kui klubi Forum-Sport omanikku. Viimati mainitud klubi Tallinnas Narva maantee alguses juhib ta koos kunstikollektsionäärist abikaasa Rannusega.

Eesti võimlemislugu tundis esmalt Kadri Laaneloogi, kes õppis Tartu 5. keskkoolis. Hiljem TRÜs, siis täiendas teadmisi Moskvas, Torontos ja Soomes. Iluvõimlemisega on ta tuttav 1958. Tema käekäiku on suunanud mitmed oma ala nimekad juhendajad. Üheksa aastat oli ta Eesti koondises, rühmakavaga sai hõbedat ja kulda NLi meistrivõistlustelt. Oli Eesti absoluutne meister 1972-74. Samal ajal suundus treeneritööle. 1980. a kuulus nende hulka, kes meile aeroobika tuttavaks tegid. Oli väga aktiivne koolitaja. Järgnesid vastutavad ametid tollases ENSV Spordikomitees ja Võimlemisliidus (peasekretärina). Kadri on pidanud ka kohtunikutööd tähtsaks ja kirjutanud palju oma alast ajakirjanduses, rääkinud televisioonis. Viis aastat tagasi kutsuti ta ajakirja Tervisetrend kolleegiumisse.

Samas ei jäta Kadri Liivak-Riisalo mainimata oma tänaste-eilsete lähimate abiliste nimesid. Mõned neist, tuntud-teatud omal alal, nagu Riina Suhotskaja või praegu Taanis töötav Silja Siller, samuti Kristel Tamm. Ühe tookordse kohtumise aegu oli Kadril ja tema naiskonnal käimas TervisPlussi Eviani tervisepäev. Ja vestluskaaslane tõstis eraldi välja meie aeroobikasaalides erksalt liigutajate juhtmõtte: teil on nüüd võimalus ja oskus muutuda ning keegi teine seda teie eest tegema ei tule! Ikka ja ainult ise!
Võimlemisleedi Liivak-Riisalo ise muutuma ei pea. Tema oli vormis nii talve hakul kui on seda ka nüüd, kui kevad ukse meile kõigile lahti teinud. Erilist saladust Kadri sellest ei tee. Peab olema aktiivne ellu suhutumises. Muu tuleb juba nagu võluvitsa väel iseenesest kaasa.

Ürituste korraldamisel on tema nõu alati kuulda võetud. Tervisepäevade ja teiste võimlemisürituste toimkonna liikmena mõtleb aga Kadri Liivak-Riisalo juba aprilli tähtsatest üritustest edasi – Maijooksust 2002. Seal on teinud naistele jooksueelse soojenduse just tema klubi treenerid. Ka on varasemast enam tähelepanu omistatud aeroobikatreenerite koolitamisele. TTÜs ja Pirital TOPis on selgi aastal juba esimesed pääsukesed litsentsi saanud. On põhjanaabrite tundidelgi ja FAFi treenerite õpetusel, muide Terje Hakmangi nende seas, oma võlu-valu.

”Asi peab olema huvitav, sest tullakse põnevusega ju, seda kinnitab isegi jalgpallurite kiindumus aeroobikatreeningute vastu,” kiidab Kadri oma ala varjamatu vaimustusega. Kogemus ütleb siinkirjutajale, et isegi ääremaal võtab lihtmaamees äkki kätte ja lunastab õiguse osaleda naiste treeningul. Näite võtsin Vändrast, kust muidu vanarahva tarkuse järgi rohkem vaid vaipu ja saelaudu tuli. Kadri Liivak-Riisalo on heatujuline nagu tavaliselt, tema ala edeneb.

Autor: Aare Kreilis