1. juuni 2007

Müüdimurdja. kreatiin takistab kaalualandamist?

Ei ole teada, mil moel sai see müüt alguse, kuid oluline osa inimesi on arvamusel, et kaalualandamise soovi korral peaksid nad kreatiini tarbimisest loobuma. Võib-olla on see arusaam tingitud sellest, et kreatiin on nö massikasvataja, kuid massiperiood ja kaalulangus ei käi kokku. See arvamus võib olla ka tingitud mõningatest uurimustest, mis leidsid, et kreatiin võib põhjustada vee nö kinnijäämist kehasse. See aga muudab välimuse „vesiseks” ja jätab mulje, nagu oleks keha rasvaprotsent palju kõrgem kui tegelikult.

Tegelikult on selline arvamus kreatiini toimest müüt. Kuigi osad uuringud on näidanud vedeliku kehasse jäämist kreatiini tarbimise korral, ei ole ükski test kinnitanud, et kreatiin takistaks keha rasvaprotsendi alanemist. Vastupidi- selle tarbimine võib hoopis kaalulangusele kaasa aidata.

Üks Virginia osariigis läbiviidud uurimus leidis, et katsealused suutsid kreatiini tarbides ja samal ajal dieedil olles säilitada ja kasvatada lihasmassi ning alandada keha rasvaprotsenti, samal ajal kui platseebogrupp kaotas dieedi ajal massi ka lihaste arvelt.

On läbi viidud ka loomkatseid, mis on tõestanud, et kreatiin tegelikult soodustab keha rasvaprotsendi vähenemist.

Skidmore´i ülikoolis (New York) läbiviidud uuring tõestas, et katsealuste, kes võtsid kreatiini 28 päeva jooksul ja samaaegselt trenni üldse ei teinud, ainevahetus kiirenes 3% võrra. Sama aja jooksul sama koguse tarbinud teise katsealuste grupi liikmetel, kes tegelesid ka jõutreeninguga, kiirenes ainevahetus 6% võrra. Kiirenenud ainevahetus viib aga aja jooksul ja jätkuvate soodsate tingimuste korral märgatavate tulemusteni.

Allikas: Flex, Jim Stoppani

Autor: Tõlkinud Aktivist