5. veebruar 2000

SÜSIVESIKU SÜST

Enne võistlust manustavad kulturistid palju süsivesikuid, täitmaks oma lihaseid.
See protsess on sarnane süsivesikutega laadimisele vastupidavusaladel. Näiteks maratoni jooksjatel aitab selline protsess pikal distantsil rajal püsida.
Jõutrenni tegijad ja maratoni jooksjad laevad end süsivesikutega erinevatel põhjustel.
Süsivesikute suuremas koguses tarbimine suurendab glükogeeni taset lihasrakkudes. Isegi amatöör kulturistina võib süsivesikutega laadimine anda häid tulemusi.
Siin väike õpetus, olemaks kindel, et teie vorm oleks parim sel tähtsal päeval.
Pärast paarinädalast dieeti eksperimenteerige, laadides end mõne päeva süsivesikutega, et näha, kuidas teie keha sellele reageerib.
Iga inimese keha on erinev ja on vaja veidi katsetada, et asi toimiks õigesti.
Alustuseks kärpige oma süsivesikuid 4 kuni 5 päeva jooksul, piirates nende kogust 100-150 grammile päevas. Sööge süsivesikuid ainult oma esimeste (kolme või nelja toidukorra) toidukordade ajal, jaotades süsivesikuid võrdselt.
Näiteks: lisage oma esimese toidukorra juurde 25-40 grammi kaerahelbeid; teise toidukorra juurde aga 25-40 grammi pruuni riisi; kolmanda toidukorra juurde 25-40 grammi magusat kartulit ja neljanda toidukorra juurde 25-30 grammi segu oma lemmikutest süsivesikutest.
Nendel madala süsivesiku sisaldusega päevadel vältige suhkruid terve päeva jooksul ja pärast kella 17.00 ka kõiki süsivesikuid.
Oletame, et alustate seda piiratud toitumist esmaspäeval. Alates reede õhtust alustage süsivesikutega laadimist. Sööge umbes 100 g süsivesikuid iga kahe viimase toidukorra juurde. Seekordki tuleks keskenduda
kompleks süsivesikutele. Siinkohal võib süsivesikute allikana tarbida ka tavalist kartulit ja valget riisi.
Jäädvustage hoolikalt oma kehaline vorm, jälgimaks viimasega toimuvaid muudatusi.
Järgmise päeva jooksul sööge 400-500 g süsivesikuid, lähtudes kõikidest ülalmainitud süsivesikutest.
Laupäeval ja pühapäeval vältige treenimist, eriti aeroobset, kuna sellega vähendaksite suuremas koguses glükogeeni lihaskoes, muutes laadimise mõju just vastupidiseks teie eesmärgile täita lihaseid. Pühapäeval jätkake laadimist. Nüüdseks tuleks teil juba märgata muutusi, seoses keha silenemise ja defineerituse kaotamisega. See annab märku sellest, et olete oma lihasrakud süsivesikutega läbi immutanud või nad üle küllastanud.
Et parim välja näha, tuleks lõpetada süsivesikutega laadimine enne, kui teie keha neist küllastuma hakkab – seda peate te ise täheldama.
Soovitav on alustada laadimist 36-48 tundi enne võistlust.

Eelmainitud eksperimendi eesmärgiks on välja selgitada, kui palju ja kas teie keha reageerib keskmisest väga erinevalt.
Kui te aga tunnete vajadust säilitada madala süsivesikute sisaldusega reiimi, pikema või lühema aja jooksul, siis tehke nii.
Te ei pea oma süsivesikuid nii madalale laskma või siis nende kogust nii drastiliselt suurendama.
Kõik tulemused on individuaalsed. Antud eksperimendis toodud süsivesikute määr paistab lihtsalt kõige paremini toimivat, kulturiste keskeltläbi vaadates.

Autor: FLEX tõlk K.Reial