1. detsember 2023

Ülaplokk, milleks?


Ülaplokk ehk (lat pulldown) on jõusaali varustus, mis võimaldab treenida mitmeid ülakeha lihasrühmi, eriti selga, trapetslihaseid, suuri seljalihaseid (latissimus dorsi) ja biitsepseid, siin on mõned põhjused, miks ülaplokk on kasulik ja miks see peab kuuluma iga jõusaali varustusse:

  1. Seljalihaste arendamine: tõmbed ülaplokil on suurepärane harjutus seljalihaste, eriti lailihaseid (latissimus dorside) arendamiseks. Need lihased on olulised selja kuju ja laiuse loomiseks ning aitavad kaasa tugevale ja tasakaalustatud ülakehale.
  2. Trapetslihaste treenimine: ülaplokk võimaldab ka trapetslihaste tõhusat treenimist. Need lihased paiknevad õlavöötme ülaosas ja nende tugevdamine on oluline õlavöötme stabiilsuse ning kaela ja õlavöötme piirkonna tervise jaoks.
  3. Biitsepsite tugevdamine: tõmbed ülaplokil aktiveerivad ka biitsepseseid, kuna need lihased aitavad käsi tõmmates ja kangi enda poole tuues. See muudab harjutuse mitmekülgseks, kaasates mitmeid lihasrühmi korraga.
  4. Selgroo ja õlavöötme tervis: õige tehnikaga teostatud tõmbed ülaplokil võib aitavad tugevdada selgroogu ja õlavöödet, aidates seeläbi ennetada vigastusi ning parandada üldist rühti.
  5. Erinevad käepidemed ja haardevariatsioonid: ülaploki masinad pakuvad erinevaid käepidemeid ja haardevariatsioone, võimaldades treenijal keskenduda erinevatele lihasgruppidele ja arendada erinevaid lihaste omadusi.

Kokkuvõttes on ülaplokk oluline vahend ülakeha tugevdamiseks ja kujundamiseks ning seetõttu peaks see kuuluma iga jõusaali varustusse. Tähtis on õppida õiget tehnikat ja vältida ülekoormust, et ennetada võimalikke vigastusi.

Parima ülaploki leiate siit: HC PRO!