8. august 2023

Kui palju valku peaks tarbima jõusaalis treenija?

User

Valgutarbimise soovitus sõltub taas mitmetest teguritest, sealhulgas teie treeningu intensiivsusest, eesmärkidest, kehakaalust ja üldisest toitumisest. Valgud on olulised lihaste ehitamiseks, taastamiseks ja säilitamiseks ning neid tarbitakse tavaliselt valgu grammides kehakaalu kilogrammi kohta päevas (g/kg päevas).

Siin on mõned üldised suunised valgutarbimiseks erinevate treeningueesmärkide puhul:

  1. Lihaste kasvatamine: Kui teie eesmärk on lihaste kasvatamine ja jõusaalis treenimine, siis võib soovitatav valgutarbimine olla umbes 1,2–2,0 g valku kehakaalu kilogrammi kohta päevas. See tähendab, et kui kaalute näiteks 70 kg, võiks päevane valgutarbimine olla 84–140 g.
  2. Tervislik toitumine ja treening: Kui soovite üldiselt aktiivsena püsida ja tervislikku kehakaalu säilitada, võib valgutarbimine olla umbes 1,0–1,2 g valku kehakaalu kilogrammi kohta päevas.
  3. Kaalulangetamine: Kaalulangetamise ajal on oluline säilitada lihasmassi, mistõttu võib valgutarbimine olla pisut suurem kui tavaline tervisliku toitumise puhul. Umbkaudne soovitus on 1,2–1,5 g valku kehakaalu kilogrammi kohta päevas.

Märkus: Need on üldised suunised ja individuaalsed vajadused võivad erineda. Treenijatele võib olla kasulik oma toitumist jälgida ning vajadusel konsulteerida toitumisspetsialisti või treeneriga, et välja selgitada teie konkreetne valgutarbimise vajadus vastavalt teie eesmärkidele ja füüsilisele aktiivsusele. Lisaks valgule on ka süsivesikud ja terved rasvad olulised osad tasakaalustatud toitumisest.

Toimetanud: Arnold Tokko & ChatGPT

Illustreeriv foto: Ahti Läheb