12. august 2023

Kuidas mõjub nikotiin jõusaalis treenijale?

User

Nikotiin on närvisüsteemi stimulant, mis leidub tubakatoodetes nagu sigaretid, närimistubakas ja nikotiiniga asendusravimid (nt nikotiiniga närimiskumm või plaaster). Nikotiini tarbimine võib mõjutada jõusaalis treenijat mitmel viisil, kuid tuleb meeles pidada, et nikotiini negatiivsed tervisemõjud ületavad tavaliselt võimalikke lühiajalisi positiivseid efekte.

Siin on mõned viisid, kuidas nikotiin võib mõjutada jõusaalis treenijat:

  1. Ajutine ergutus: Nikotiin võib põhjustada ajutist ergutustunnet, suurendades ajutiselt ärksust ja tähelepanu. Mõned inimesed võivad tunda, et neil on treeningu ajal rohkem energiat ja keskendumisvõimet.
  2. Ainevahetuse tõus: Nikotiini mõju all võib ainevahetus tõusta, mis võib omakorda viia lühiajalise energiataseme tõusuni. See võib mõjutada treeningut, andes tunnet, et suudad raskusi kauem ja intensiivsemalt tõsta.
  3. Vähenenud söögiisu: Nikotiin võib pärssida söögiisu, mis võib potentsiaalselt aidata kaasa kehakaalu kontrollimisele. Siiski võib see samal ajal mõjutada ka toitainete tarbimist, mis võib olla treenijatele ebasoodne.
  4. Südame ja veresoonkonna mõjud: Nikotiin kitsendab veresooni ja suurendab südame löögisagedust. See võib viia südame-veresoonkonna koormuse suurenemiseni ning seda võib pidada ebasoovitavaks efektiks treeningu ajal, eriti kui südame-veresoonkonna süsteem on juba koormatud treeningust tingitud stressiga.
  5. Sõltuvus ja terviseriskid: Kõige olulisem on märkida, et nikotiin on tugevalt sõltuvust tekitav aine ning selle tarvitamine võib kaasa tuua terviseriske nagu kardiovaskulaarsed haigused, hingamisteede probleemid ja vähiriskid. Need riskid kaaluvad tavaliselt üles potentsiaalsed lühiajalised treenimist toetavad efektid.

Üldiselt ei soovitata nikotiini tarbimist jõusaalis treenijatele, kuna sellel on mitmeid tõsiseid terviseriske ning lühiajalised positiivsed mõjud ei ole tavaliselt piisavalt olulised, et õigustada selle kasutamist. Kui soovid parandada oma treeningtulemusi ja tervist, on olulisemad aspektid treenimine, toitumine ja üldine tervislik eluviis. Kui oled mures nikotiinisõltuvuse või selle mõju pärast, võiksid kaaluda professionaalse abi otsimist.

Toimetanud Arnold Tokko & ChatGPT