7. juuni 2024

Doping, edu eliksiir

Doping tähendab tavaliselt keelatud ainete või meetodite kasutamist, et parandada sportlikku sooritusvõimet. Jõusaalis treenijatel aitab see edu saavutada mitmel viisil:

  1. Lihasmassi ja -jõu suurenemine: Anaboolsed steroidid on üks levinumaid dopinguaineid, mida kasutatakse lihasmassi ja jõu suurendamiseks. Need hormoonid soodustavad valkude sünteesi lihastes, mis aitab kaasa lihasmassi kasvule ja kiirendab taastumist pärast treeningut.
  2. Kiirem taastumine: Mõned dopinguaineid, näiteks kasvuhormoon (HGH) ja EPO (erütropoetiin), aitavad kiirendada lihaste ja kudede taastumist pärast intensiivseid treeninguid. See võimaldab sportlastel treenida sagedamini ja suurema intensiivsusega.
  3. Väsimuse vähendamine ja vastupidavuse suurendamine: EPO suurendab punaste vereliblede arvu, mis parandab hapniku transporti lihastesse. See vähendab väsimust ja suurendab vastupidavust, võimaldades pikemaid ja intensiivsemaid treeninguid.
  4. Valu leevendamine: Mõned sportlased võivad kasutada valuvaigisteid ja põletikuvastaseid ravimeid, et vähendada treeninguga kaasnevat valu ja ebamugavustunnet, mis võib võimaldada neil treenida suurema koormusega.
  5. Motivatsiooni ja agressiivsuse tõus: Anaboolsed steroidid mõjutavad ka meeleolu, suurendades agressiivsust ja motivatsiooni, aidates sportlastel treeningutes paremini keskenduda ja pingutada.

Kuid dopingu kasutamisel on ka tõsiseid riske ja kõrvalmõjusid. Need tekitavad terviseprobleeme, nagu südame-veresoonkonna haigused, maksakahjustused, hormonaalsed häired ja psühholoogilised probleemid. Lisaks on doping keelatud ja selle kasutamine toob kaasa sanktsioone, nt. võistluskeelud, treenerina tegutsemise keelud…

Lõppkokkuvõttes on parim viis jõusaalis tulemuste parandamiseks loomulik tee, mis hõlmab õiget toitumist, piisavat puhkust ja teaduslikult põhjendatud treeningkava järgimist

Fitness.ee