24. mai 2023

Toida oma lihaseid õigesti


Järgnevad näpunäited neile, kes soovivad arendada/kasvatada oma lihaseid.

Söö rafineeritud süsivesikuid pärast treeningut. Sai, riis, madala rasvasisaldusega küpsised, viigimarja küpsised, rosinad, mesi ja isegi suhkur sobivad. Need toidud sisaldavad kiiresti seeduvaid süsivesikuid, seega jõuavad kiiresti vereringesse. Kasu: kiiresti seeduvad süsivesikud kiirendavad treeningust taastumisprotsessi.

Söö enne magamaminekut. Kui sa võtad raskesti juurde, siis öine aeg võib olla otsustav 6-9 tundi on periood, mil keha hakkab lihast kaotama. Kasuta kaseiinil (aeglaselt imenduv piima valk) põhinevat vahepala, asendamaks toitaineid ja söö mõõdukas kogus aeglaselt seeduvaid süsivesikuid, et mõju kestaks kogu öö. Aeglaselt seeduvad süsivesikud on: jamss, pruun riis, banaanid, punased kartulid, kaeraküpsised, pasta ja leib.

Planeeri söömist iga 3-4 tunni järel, nii toidad oma lihaseid. Säti oma päevakava toitumise järgi.

Varieeri. Igal aastal teadlased avastavad kombineeritud toidu tervistavaid ning vähki ärahoidvaid mõjusid. Tarbides erinevaid valke, puu- ja köögivilju ning teraviljatooteid saad kasulikke süsivesikuid ning hoiad ära rasva ladestumise.

Ära jäta söögikordi vahele. Tõelised sportlased ei jäta kunagi söögikordi vahele. Nii peaksid ka Sina toimima. Isegi ühe söögikorra vahelejätmine 5-6 söögikorrast annab tagasilöögi muudab treeningud kasutuks ning eesmärgipäratuks. Kui Sul on tõesti nii kiire, siis kasuta shake ja võileibu, et saada piisav kogus valke ja süsivesikuid.

Ära järgi oma iidolit. Mõned kulturistid räägivad 300 grammist valgu söömisest päevas. See tundub loogiline, kui oled vastavas kaalus. Kuid ole ettevaatlik 2 grammi 1 Sinu keha kilogrammi kohta on piisav kogus. Kui ületad selle piiri, siis need on lihtsalt lisakalorid.

Jõutoit. Suurus/mass ei tule üleöö. Kui soovid juurde võtta, siis sobiv on 1-1,5 kilo iga 3-4 nädala järel. Mõned algajad arvavad, et täisõgimine viib eesmärgini massi kasvatada. Tegelikult suureneb ainult rasvaprotsent mitte lihas.

Loodan, et need näpunäited annavad piisavalt informatsiooni selle kohta, mida saad ise teha oma lihaste heaks. Eesmärgiks ei peagi olema enese suureks kasvatamine, vaid need tõed kehtivad ka, Sulle, kes Sa tahad oma keha paremasse vormi saada ja lihastele toonust anda. Kui eesmärk on kaalus alla võtta, siis kindlasti järgida neidsamu punkte, kuid mõnda neist vastupidises tähenduses.

Autor: Tõlkinud Liis Arula ajakirjast M&F