20. detsember 2002

Jõumehe 10 käsku ei ole ajas muutunud

1. TREENING Anna oma lihastele põhjus kasvamiseks. Ära tee lõputuid seeriaid, jäta korduste arv 6 ja 12 vahele. Treeni tugevalt, aga ära jää saali kauemaks kui tund. Treeni 3-4 korda nädalas.

2. TOITUMINE Et kasvada, peab sööma! Kasvamiseks võta umbes 40kcal iga kehakaalu kg kohta, iga toidukorraga 30g valku ja söö vähemalt 6-7 korda päevas. Ära karda rasvu. Vähenda rämpstoidu osakaalu. Hinnas on kanafilee, tuunikala, lahja kohupiim, munad jne.

3. UNI Kasvamise võti on taastumine. Olenevalt inimese tüübist on magamise aeg vähemalt 6-9 tundi. Inimene kasvab väljaspool saali, aga mitte saalis.

4. VESI Vesi peaks olema käepärast kogu aeg. Joo 2 liitrit vett päevas.

5. PÜHENDUMINE Kui sa ei ole haige või vigastatud sa pead treenima. Poppi tehes võid oma unistused unustada. Sa pead tahtma kasvada! Otsi endale usaldusväärne treeningpartner.

6. KÜKK Kui sul on olemas jalad, soov kasvada ja selg on korras pead sa kükkima. Ilma harjutuste kuningata su kasvamine kannatab. Kükk arendab kogu keha jõudlus mitte ainult jalgu.

7. VAHELDUVUS Vaheta oma treeningkava iga 3 kuni 6 nädala tagant. Vaheta harjutusi, nende järjekorda või tee täiesti uus kava. Varieeri seeriatega tee superseeriaid, negatiivseid seeriaid jne.

8. ÄRA TREENI ÜLE Hea kava on lühike, intensiivne ja seal ei ole üle paari harjutuse ühe lihasgrupi kohta. Piira seeriate arvu. Kui su areng aeglustub, sa oled tihti haige või aldis vigastustele, pea vahet. Puhka 4-6 päeva. Ära imesta, kui sa oled peale pausi tugevam, kui enne.

9. RAVI ENNAST Kui juhtud ennast vigastama võta puhkust. Muidu jäävad need vigastused sulle alatiseks peavaluks.

10. SOORITUSE PUHTUS Igaüks on võimeline raskusi loopima. Keskendu soorituse puhtusele, mitte korduste arvule. Ole uhke, et oled üks vähestest, kes tegelikult õigesti treenivad.

Autor: Ilo Rihvk