4. juuli 2023

Kuidas jooksmise ajal enda tähelepanu pingutuselt kõrvale juhtida

Üks keerulisemaid asju jooksmise ajal ei ole mitte jooksmine ise, vaid oskus oma meeli kontrollida. Algajatel jooksjatel läheb mõte kiiresti füüsilise pingutuse peale ja kogenud jooksjatel hakkab tihti lihtsalt igav. Kodus või spordisaalis jooksulindil joostes on võimalik ehk veel oma meeli näiteks teleka vaatamisega hõivata või võtta Betsafe boonuskood ja teha mõned online slotika keerutused, kuid looduses joostes telekat kaasa ei võta ja nutitelefoni jooksu ajal ei näpi.

Siiski on ka siin mõned nipid, mida saad oma kasutada, et muuta jooksmise kogemus meeldivamaks. Vaatame mõningaid soovitusi lähemalt.

Kasuta muusikat

Jooksu ajal muusika kuulamine aitab võidelda igavuse vastu ja motiveerida sind kauem jooksma. Vali oma esitusloendisse just sind motiveerivad laulud ja koosta oma treeningu jaoks spetsiaalne laulude nimekiri. 

Loomulikult võid tähelepanu kõrvale juhtimiseks kuulata ka mõnda sind huvitavat podcasti. Lihtsalt veendu, et oled vaatamata kõrvaklappide kasutamisest turvaliselt teadlik ümbritsevast keskkonnast.

Tee natuke matemaatikat

Proovi oma peas näiteks tempot või jooksmise kiirust arvutada. Või vali loendamiseks midagi, millest sa jooksmise ajal möödud, näiteks jalgrattad, koerad, mütsiga inimesed jne.

Mängi ajumängu

Jooksu ajal mängimiseks ei pea sul käes olema veel nutitelefon ja kasutusel Optibet promokood. Mängi oma peas hoopis tähtede või sõnadega – mis iganes sinu jaoks lõbus on. Linnakeskkonnas joostes võid proovida tähestikumängu otsides silmadega tänavasiltidelt või auto numbrimärkidelt järjest üles kõik tähestiku tähed.

Jooksuintervallid

Vali objekt, mida näed oma marsruudil regulaarselt, kuid mitte liiga sageli, näiteks teatud liiklusmärk. Kui möödud sellest märgist, spurdi 20 või 30 sekundit. Seda nimetatakse intrevalltreeninguks ja see aitab parandada sinu vastupidavust

Proovi disassotsiatsiooni

Keskendu millelegi välisele, et sa ei mõtleks füüsilisele valule või igavusele. Võib-olla on see armastatud inimene, kes ootab sind kodus, film, mida plaanid hiljem vaadata, või isegi lihtsalt kuum dušš, mida naudid kohe kui oled koju jõudnud.

Teine lähenemisviis on mõelda millelegi, mis nõuab palju keskendumist: meilisõnum, mida pead kirjutama, probleem, mida proovid lahendada või oluline vestlus, mida pead pidama.

Jooksmine võib aidata sul oma mõtteid korrastada ja anda võimaluse oma peas tõeliselt keskenduda mõnele väga olulisele teemale.

Mediteeri

Hoia oma pilk eemal asuval objektil ja proovi oma meeli puhastada. Keskendu füüsilistele tunnetele, nagu hingeõhk või jalgade rütm vastu maad. Kui sinu mõistus naaseb füüsilise pingutuse juurde, suuna see uuesti oma hingamisele.

Kasuta objekte segajatena

See, mis ühe jooksja jaoks sobib, ei pruugi olla teise jaoks tõhus, nii et pead võib-olla proovima erinevaid trikke või mõtteid, mis aitavad sul tähelepanu pingutuselt eemale juhtida. Näiteks pani üks maratoonar oma varrukale 13 teibiriba ja eemaldas neid ükshaaval iga paari kilomeetri järel. Teibiribad ei pruugi sinu jaoks sobida, kuid jätka katsetamist ja lõpuks leiad midagi, mis just sind aitab.

Ole enda suurim fänn ja toetaja

Olenemata sellest, kas mõtled omaette või pobised valjusti, suhtle endaga rõõmsalt. Tuleta endale meelde, mida oled juba saavutatud tasemele jõudmiseks ohverdanud. Pea meeles, kuidas oled ka varem väsimusest ja valulikkusest üle saanud ja kuidas suudad seda ikka ja jälle uuesti teha. Jätka seda rõõmasta jutuajamist iseendaga. Sa oled positiivselt üllatunud, kui tõhus ja toimiv see on, isegi kui tunned end selle juures ehk veidi tobedana.