28. jaanuar 2004

Talvel suusatama!!

Kohevad hanged, pilvede vahelt piiluv päike, hästi libisevad suusad, mugavad ja soojad ning tuulekindlad riided ning tore suusakaaslane kõik on olemas pikaks suusaretkeks…
Suusatamine on tegevus, mis kaasab töösse kõik lihased, hingamine, südame töö ja vereringe paranevad. Energia kulutamine kannab hoolt selle eest, et kehakaalule kilosid juurde ei lisanduks. Suusatamine lumistes metsades on ideaalne võimalus nautida loodust, unustada kõik argielu ja töömured.
Pikaks suusaretkeks valmistudes tasuks seljakotti lisaks ekstra kinda- või sokipaarile ka midagi söödavat ja joodavat kaasa pakkida.
Pikaks liikumist nõudvaks tegevuseks peaks valmistuma juba varakult. Korralik suusataja teab, et lisaks suuskade määrimisele tuleb ka enda energiavarusid täiendada.
Juba eelmisel päeval tuleks pöörata tähelepanu vajaliku hulga süsivesikute saamiseks. Kartul, pasta- ja riisitoidud, leivad, pudrud, puuviljad ja naturaalmahlad, samuti jogurtid ja kissellid on väga süsivesikute rikkad. Süsivesikute varude täiendamine on lihtne: süsivesikuterikas põhiroog, juurde lisada mõni leivaviil ja puuvili ja sellest piisab täiesti.
Seljakotti võiks panna süsivesikuid sisaldavaid, kergesti seeditavaid toite, sest kui kaasasolev söök ja jook lõpeb keset matka ja väsimus hakkab endast märku andma, siis ei aita ka kõige paremini libisevad suusad.
Väga hästi sobivad kaasavõtmiseks vedelad kissellid, mahlad ja supid. Samuti on ka leib ning erinevad küpsised ja kuivikud, jogurt, toored või kuivatatud puuviljad, rosinad ning pähklid heaks vahepalaks. Otse loomulikult paneb suusatajad proovile ka käre pakane, mistõttu ei tasuks väga vedelikurikkaid köögi- või puuvilju kaasa võtta.
Kauakestva tegevuse ajal nagu suusatamine on oluline jälgida, et organismis ei tekiks vedeliku puudust. Termosetäis kuuma jooki soojendab mõnusalt ning annab samaaegselt liikumiseks juurde ka lisaenergiat. Sooja mahla, kakao või supile võib lisaks varuda ka vett või spordijooke, mis on head janukustutajad.
Pika suusaretke lõpetuseks on ideaalseks lõõgastumiseks saun või massaa¸.

allikas: www.verkkoklinikka.fi

Autor: Morena