15. august 2023

Treeningtsüklid jõusaali harrastajale

User

Jõusaalitreeningus on mitmeid erinevaid treeningtsükleid või programme, mida inimesed järgivad vastavalt oma eesmärkidele ja füüsilistele võimetele. Jõutsükkel, massitsükkel ja reljeefitsükkel on mõned neist. Siin on nende peamised erinevused:

  1. Jõutsükkel: Jõutsükkel on treeningprogramm, mis keskendub peamiselt jõu ja tugevuse arendamisele. Selle eesmärk on suurendada maksimaalset tõstejõudu ja üldist füüsilist vastupidavust. Jõutsükli treeningud hõlmavad sageli rasket raskustega töötamist madalate korduste arvuga. Treeningkoormused on suuremad ja korduste arv on tavaliselt väiksem, mis aitab stimuleerida lihasjõu kasvu.
  2. Massitsükkel: Massitsükkel on suunatud lihasmassi suurendamisele. Selle treeningprogrammi eesmärk on pakkuda lihastele piisavat koormust ja aega taastumiseks, mis soodustab lihasmassi kasvu. Massitsüklis kasutatakse tavaliselt keskmise raskusega ja keskmise korduste arvuga treeninguid. See võib hõlmata rohkem hüpertroofiatreeninguid, mis aitavad lihaseid suurendada.
  3. Reljeefitsükkel: Reljeefitsükkel, mida nimetatakse ka lõiketsükliks või defineerimistsükliks, on suunatud keha rasvaprotsendi vähendamisele, et paljastada lihaste selgemad jooned ja kontuurid. Selle tsükli jooksul võib treeningute rõhk olla rohkem südame-veresoonkonna treeningutel ja kõrge intensiivsusega intervalltreeningutel, et põletada rohkem kaloreid. Samuti võib treeningkoormust kohandada nii, et see aitaks säilitada olemasolevat lihasmassi, kuid samal ajal vähendada keharasva.

Kõik need tsüklid võivad olla osa ühest terviklikust jõusaalitreeninguprogrammist, mida järgitakse vastavalt eesmärkidele ja edusammudele. Näiteks võib inimene läbida jõutsükli, et suurendada oma algetappidel jõudu, seejärel liikuda massitsüklisse, et suurendada lihasmassi, ja lõpuks läbida reljeefitsükkel, et saavutada soovitud lihasdefinitsioon. Oluline on märkida, et igaüks neist tsüklitest nõuab õiget treeningut, toitumist ja taastumist, et saavutada parimaid tulemusi. Individuaalsete vajaduste ja eesmärkide arvestamine on treeningprogrammi kujundamisel äärmiselt oluline.

Treeningkavad leiad siit: https://www.fitness.ee/treeningkavad/

Toimetanud: Arnold Tokko & ChatGPT

Illustreeriv foto: Kaupo Kikkas