24. veebruar 2006

Viis kõige sagedamini esitatavat küsimust

Michele Stanten.

Et treenida efektiivsemalt ja saada kiiremad ja kindlamad tulemused, pead sa teadma õigeid vastuseid oma fitnessi-teemalistele küsimustele. Siin on mõned kõige sagedamini esitatud küsimused.

1. Kuidas ma alustan oma treeningprogrammi?

Lühike vastus oleks, et aeglaselt. Tehes liiga palju ja liiga kiiresti on kõige kiirem tee pingile tagasi ja võib lõppeda halveminigi. Jalutamine on kõige kergemaks ja mugavamaks mooduseks enda vormi saamise alustamiseks, kuid seda on ka iga teine mõõduka intensiivsusega tegevus. Lihtsalt vali midagi sellist, mida sa naudid.
Võid alustada nii vähesega, nagu seda on 5 10 minutit 3 5 päeva nädalas. Vali tempo, mis on komfortne, nii et lihasevalud ei takistaks sind jätkamast. Umbes nädala pärast suurenda kas aega või siis päevade arvu nädalas, mil sa treenid. Tee seda tasapisi, kuni vähemalt 30 minutini päevas enamusel päevadel nädalas.

2. Kui palju ma pean treenima, et kaotada kaalu?

Ainult treenimine ei pruugi olla parim moodus kaalu langetamiseks Et kaotada 1 nael rasva, pead sa põletama 3500 kalorit. Üks miil jalutamist põletab 80 kalorit. Seega peaksid jalutama 44 miili, et kaotada 1 nael rasva!
Aga kaalulangetamine võib olla lihtsam, kui kombineerid treenimise vähese kalorite kärpimisega. Kui tahad kaotada 1 naela rasva nädalas( kindlaim ja ohutuim soovitus), sis pead sa põhjustama 500 kalorilise puudujäägi iga päev. Sa võid selle saavutada põletades treeninguga 300 kalorit(3 4 miili jalutamist) ja vähendades toiduga omastatavate kalorite hulka 200 kalori võrra.

3. Mis oleks kõige parem treeningvahend kodus treenimiseks?

Midagi sellist, mida sa kasutad regulaarsele, seega vali selline, mida sa naudid. Kui sa tahad treenimise ajal lugeda, siis seda on lihtsam teha veloergomeetril kui jooksurajal. Samuti pea meeles igat tingimust, mis võib su aktiivset tegevust limiteerida. Näiteks crosstrainer/ elliptiline stepper pole just parim valik, kui sul on krooniline õlavalu.
Kui sa pole kindel, millist vahendit sa kõige enam naudid, mine mõnda spordiklubisse ja proovi seal erinevaid masinaid. Samuti peaksid enne ostmist vaatama ka hinda ja seda, kui palju ruumi see ese nõuab.

4. Mida saaksin teha selleks, et kaotada rasva oma kõhupiirkonnas?

Kõhulihaste harjutustest üksi ei piisa, et kõhul olevaid kumerusi siluda. Need harjutused tugevdavad rasvakihi all olevaid lihaseid. Sa pead tegema aeroobseid harjutusi, nagu jalutamine, jooksmine, jooga või rattaga sõitmine. Ja jälgi, mida sa sööd.

5. Mis on parem, kas cardio – treening või raskustreening?

Mida iganes sa püüad saavutada, kas siis kaalust alla võtta, saada paremasse vormi või lihtsalt olla hea tervise juures, on mõlemad treeningtüübid tähtsad erinevatel põhjustel. Cardio – treening või aeroobne treening on kasulik su südamele ja kopsudele, aitab kolesteroolitaset ja vererõhku vähendada ja parandab su vastupidavust. Raskustreening aitab ära hoida lihaste kao, mis tavaliselt juhtub meie vananedes. Raskustreeninguga jääd sa tugevaks, kiirendad oma ainevahetust ja säilitad oma kehahoiaku.
Sea eesmärgiks 30 minutit aeroobset treeningut 3 5 korda nädalas ja 20 minutit raskustreeningut 2 3 korda nädalas.
*Michele Stanten on sertifitseeritud fitnessi instruktor ja nõuandja kaalujälgimist ja stressi puudutavates küsimustes.

Autor: No Kia