Agne Kiviselg võistleb 1. aprillil Oslo Grand Prix võistlusel

Kulturism 31.03.17, 19:35 EKFL

1. aprillil toimub Oslos suurejooneline kulturismi ja fitnessi võistlus Oslo Grand Prix. Eestit esindab võistlusel Agne Kiviselg.

Agne Kiviselg võistleb Oslo Grand Prix võistlusel bikiinifitnessi pikkuskategoorias -169cm. Kui eelmisel nädalavahetusel tõi Pärnu sportlane, Spa&Sport spordiklubi esindaja, Agne, Rootsist koju kuldmedali, siis ka selleks võistluseks on…

Pudix valgupudingu degusteerimised aprillis MyFitnessi klubides

Klubid 03.04.17, 14:01

Aprillikuus toimuvad Pudix valgupudingute degusteerimised MyFitnessi klubides üle Eesti.…

EOK kulturismi- ja fitnessi- ning jõusaalitreeneri tasemeeksamile registreerumie kuni 8. aprillini!

Kulturism 03.04.17, 01:09

Eesti Olümpiakomitee kulturismi-, fitnessi- ja jõusaalitreeneri kutsekvalifikatsiooni tasemeeksam…

Algas kogu aprilli kestev fitnessikuu

Kulturism 03.04.17, 10:56

Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, liikumisharrastuse komisjoni esimees Helir-Valdor Seederi sõnul on teemakuud nagu fitnessikuu üks osa…

Fitmodeli projekti lõppvõistlus toimub 2. aprillil Butterfly Lounges

Kulturism 31.03.17, 21:19

2. aprillil algusega kell 15.00 toimub Butterfly Lounges projekti "Fitmodel" lõppvõistlus. Jaanuari lõpus startis Eesti suurim…

articles content main
small articles grid
NB! Teie brauseris on keelatud JavaScript.
Palun lubage skriptid, et kasutada selle lehe kõiki omadusi.

Tervis

Artiklid

Rakendus kinesioloogia ja biomehaanika. Selja lailihas - osa1

Alates sellest nädalast kirjutan ma seeria artikleid, mis räägivad kinesioloogiast ja biomehaanikast teisest vaatenurgast. Selle asemel, et analüüsida mõnda harjutust nägemaks, millised lihased töötavad, alustan ma igat artiklite seeriat lihastest rääkimi

Tervis  |  20.11.09  |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  2 kommentaari

Alates sellest nädalast kirjutan ma seeria artikleid, mis räägivad kinesioloogiast ja biomehaanikast teisest vaatenurgast. Selle asemel, et analüüsida mõnda harjutust nägemaks, millised lihased töötavad, alustan ma igat artiklite seeriat lihastest rääkimisega ja seejärel viin need teadmised konkreetsete lihaste või lihaste rühma harjutuste analüüsimisse. Esimene seeria artikleid keskenduvad selja lailihasele.

Selja lailihase anatoomia:
Selja lailihas on suur kolmnurkne lihas, mis hõlmab suure osa seljast. Selle lihase peamised liikumised on sirutus, lähendamine ja õla rotatsioon. Kaudselt võib see aidata ka abaluu kokku vajutamises, selgroo sirutamises, vaagna ette ja küljele kallutamisel.
Kuna see on multifunktsionaalne lihas, siis ainus võimalus täielikult stimuleerida selja lailihast on läbi erinevate harjutuste ja läbi nende harjutuste erinevate variantide. Tehes ploki tõmmet erinevate haaretega, töötavad lailihase erinevad lihaskiu kimbud.
Selja lailihas on õla jaoks tugev lähendajalihas eriti kui õlg on külgmises rotatsioonis. Näiteks ploki ette tõmbes, küünarvarre asendi säilitamine risti põrandaga kogu liikumise ajal hoiab õlga mõni kraad külgmises rotatsioonis, suurendades lailihase kokkutõmbe võimet. On väga tavaline näha inimesi jõusaalis seda harjutust tegemas, surudes peale õla kokkutõmmet küünarnukid tahapoole, vähendades sellega selja lailihase kontraktsiooni tugevust ja kasutades sellega teisi lihaseid liikumise lõpetamiseks. Selline lihtne viga võib oluliselt vähendada harjutuse intensiivsust.
Selja lailihas on paindunud positsioonist ka väga tugev õla sirutajalihas, kuid on oluline meeles pidada, et ta ei siruta õlaliigest kaugemale tema anatoomilisest asukohast. Mis tähendab seda, et kui teeme ükskõik millist õla laiendamise harjutust eesmärgiga mõjutada selja lailihast, peaks liikumine toimuma õla teatud paindumise punktini, kus käed jõuavad keha kõrvale. Kõik liikumised sellest punktist tahapoole ei mõjuta enam lailihast, vaid teisi õla liigutamisega seotud lihaseid (nt Triceps brachii ja deltalihas). On väga tavaline näha inimesi tegemas ploki tõmbeid, viies käed 30-40 kraadi anatoomilisest positsioonist kaugemale tahapoole. Selja lailihasele ei oma need viimased kraadid mingit mõju ja võib hoopis kogu harjutuse efektiivsust kahandada.

Mõned üldised nõuanded selja lailihase harjutuste jaoks:
1 - Mitte kunagi ära siruta selgroogu, õla liikumise ajal, kasutades nimmepiirkonda.
2 - Vältida tuleb puusa liikumist harjutuse ajal, et kõik jõupingutused oleks lailihase kanda.
3 - Tee paus kontsentrilise faasi lõpus (kui küünarnukid on kehale kõige lähemal).
4 - Vältida õla ülesirutust, sest anatoomilisest asukohast kaugemale minnes lõpetab selja lailihas oma panuse õla sirutusse.
5 - Varieeri harjutusi, käte haardeulatust ja õlaliigese liikumise ulatust, et täielikult stimuleerida kõiki lailihase lihaskiu kimpe.
6 - Harjutuse ajal keskendu õla lähendamisele, mitte küünarnuki painutamisele. Pea meeles, et keskenduda tuleb lailihasele.
7 - Alati tee selja lailihase harjutused enne biitsepsi harjutusi.
8 - Kui teed sõudmisharjutusi ilma rinna toeta, väldi liikumise alustamist kogu selja kõverdamisega, et vähendada riski kahjustada selgroo kettaid.
9 - Tõmba sõudmise harjutuse ajal õla sirutamise lõpus abaluud kokku, et lailihas saaks maksimaalselt kokku tõmbuda.
10 - Tõmbamisharjutuste ajal langeta abaluud õla kokkutõmbe lõpus, et lailihas saaks maksimaalselt kokku tõmbuda.


Allikas: www.ifbb.com
Professor Mauricio de Arruda Campos
IFBB Educational Commission

Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee
Prindi Logi sisse ja arutle foorumis
  1.  Asjalik.

    emmimees  |  20.11.2009 17:48
  2.  Rakenduskinesioloogia on yks s6na...

    Aile  |  20.11.2009 18:58

Logi sisse

Kommentaari lisamiseks logi palun sisse. Unustasid parooli?

Pole veel kasutaja? Registreerumine võtab vaid hetke! Lisaks uudiste ja artiklite kommenteerimisele, saad Fitness.ee kasutajana osaleda foorumi aruteludes, hinnata treenereid ja klubisid ning tellida mugavalt kaupa veebipoest. Registreeru kohe »

Püsi teemas. Hea tava on arvustada inimeste mõtteid, mitte neid endid. Keelatud on reklaamlinkide ja -tekstide postitamine, samuti teiste kommentaatorite, artiklites esinevate inimeste, artiklite autorite ja teiste halvustamine. Fitness.ee moderaatorid kustutavad sobimatud kommentaarid.
Kommenteerimist toetavad


reklaam
reklaam Olimp
reklaam Gasp
reklaam Fitshop.ee

Uudised

reklaam Gasp
Unustasid parooli?

Sisesta oma kasutajanimi ja sama kasutajakontoga seotud e-posti aadress – saadame sinna uue parooli.

Registreeru

Vali meelepärane kasutajanimi ja sisesta oma e-posti aadress.

Teavita

Teavita administraatorit, et siin on midagi valesti!

Saada sõbrale

Saada see link sõbrale