Varia

Eelmäng...

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  3 kommentaari

Tagantjärgi, hetkeemotsioonidest vabanenuna tunnen ma nii, et mida enam suudetakse sellest eelnevast psühholoogilisest näitemängust üle olla, seda parem, kuna selliselt hoiame energiat ja säästame ennast mõttetutest lisapingetest. Sellepärast, et...kõik selgub tegelikult alles laval...täpselt nii on, kulturism on selline ala. Ma võtan endale julguse väita, et meie, Eesti mehed, olime Holland´is lava taga kaalumisel visuaalselt hinnates ühed väiksemad. Riietega kohe kindlasti ühed pisemad :). Vähemalt mulle tundub nii, ma ei tea, võib – olla ma olen juba nii „rikutud“, et ei suudagi ise asja sees olles adekvaatselt asja aduda, kuid mulle tõesti tundus nii, et olime ühed tagasihoidlikumad. Tulemus oli aga vaadake milline...kolm meest finaalis ja mina seitsmes. Nii mõnigi junn, kes kaalumisel tundus eriti võimas, kuiv ja jäme, jäi meie meeste selja taha. On vist peaaegu, et juba reegel, et järgmise päeva tegijad on suure tõenäosusega need, kes kaalumisel pigem „nirud“ ja „nähtamatud“. Seda on ka staazikad võistlejad varem välja öelnud.

Tulles tagasi vahtimise ja tähelepanu all olemise juurde, siis on selge, et tähelepanust ei pääse ka igapäevases elukeskkonnas. Sõbrad, tuttavad, treeningkaaslased jne...kui jäme see käsi ikka on; näe kõhu peal on tal ka pekki; näe, ei olegi nii kuiv, kui seal piltidel jne...Eks ühelt poolt ja mingi piirini pakub selline tähelepanu ka rahuldust. Ei ole mõtet eitada, et seesama rahuldus tähelepanust on ilmselt paljudel juhtudel meid natukene ka selle ala juurde meelitanud, ent kõigel on piirid ja see, mis algul oli meelelahutus, vabatahtlik ja hobi on mingist hetkest järjest rohkem sinu naturaalne osa ja kohustuslik. Mingist hetkest on sinu välimus sinu visiitkaart ja katsu sa siis avalikkuse ette ilmuda lotendava rasvase kõhuga või makaronpeenikeste käte või jalgadga. Samas, selline pidev valmisolek kuhjab ajaga kokku päris suuri sisemisi pingeid. Mis saab siis, kui ma ei vastagi „jõllitajate“ ootustele. Võiks ju arvata, et ei huvita, mida teised arvavad...kui see vaid nii lihtne oleks. Iseäranis suure tähelepanu alla võib sattuda siis, kui puutuda kokku inimestega, keda pole kaua näinud, need hindavad su pealaest jalatallani üle :). Need, kes iga päev meie ümber, need on meiega juba harjunud.
On veel selline fenomen, et nii mõnigi tavainimene on omale alateadvusesse jäädvustanud pildi võistluslavalt...kui kulturist on tippvormis, hea valguse all, grimmeritud ja lihased täis pumbatud. Kui siis tavaelus mõnes situatsioonis selle inimesega kokku puutuda ja sa tema alateadvusesse kinnistunud mälupildile ei vasta (ei olegi nii suur mees, lavalt tundus ju hoopis suurem, „lihased on palju väiksemaks jäänud, kui ma teda võistlustel nägin“ või “kurat, ma olen peaaegu sama suur ja lihaseline, vähemalt riietega“), siis ohh seda pettumust.

Vähe sellest, et üldsuse ees ei saa ennast vabalt tunda. Ei ole vähem pingelisem ka võistluseelse perioodi kodune osa. Mida lähemale tuleb võistlus, seda pingelisemaks läheb. Hommikul peegli ette, lõuna ajal, õhtul, enne trenni, trenni ajal ja peale trenni...kas on sooned kõik nähtaval, kuidas kuivus tundub, kas on äkki jala pealt/triitsepsi pealt mõni triip jälle rohkem paista, äkki olen dieediga ülepingutanud ja läheb juba lihasmassi, kurat käed ja jalad on juba kuivad, samas kõhu pealt on veel rasva võtta...need on need mured ja vaevad, millega ilmselt kõigil meil, võistlevatel kulturistidel, tuleb tegeleda. Selge see, et kõik eelnevalt kirjeldatu käib meie ala juurde. Mingi piirini on see ehk nauditavgi, kuid seda tõesti mingi piirini. Viimane kuu poolteist enne võistlusi muutub see vähemalt minu jaoks väsitavaks ja frustreerivaks. Ei taha enam peegli ette minna, üks lakkamatu 24 h oma vormi ja väljanägemise pärast narveerimine. Võib tunduda veider, kuid uskuge, see hakkab mingist piirist ajudele ja see ei ole lihtne.

Mis on selle jutu mõte? Eesmärk on see, et inimene, kes võistlustel saalist vaadatuna neid suuri mehi näeb, teaks, mis toimub nende lihakehade peas, mis toimub telgitagustes ja milliseid sisemisi pingeid see sport, selline välimus ja imidz kaasa toovad. Selline „luubi all“ olek on aeg – ajalt päris väsitav ja sellest peab eemale saama, usun, et sisimas on kõik kulturistid seda tundnud. Samas, kui me oleme sellise elulaadi valinud, peame ka „kõrvalmõjudega“ leppima. Eks alati on erandeid, kuid olen üsna veendunud, et kümned tuhanded kaasvõitlejad tunnevad ja elavad võib – olla sagedaminigi kui arvata võiks läbi täpselt seda, millest kirjutasin.

Ja ikkagi me teeme seda uuesti, treenime, valmistume jälle võistlusteks ja võistleme... :)


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 
    Väga huvitav lugemine! Jõudu ja jaksu, Janar, et selliseid artikleid veelgi tuleks!
    Väga hea kirjatükk, ma ei ole kindel kas eesti keeles kulturismi psüholoogiat vahetult lavataga toimuvast keegi üldse varem artikliks ongi suutnud kirjutada. Sõltumata sellest palju võistlenud oled tunned iga kord sama emotsiooni mida Janar kirjeldas. Üks mis aitab sellest üle saada ongi see teadmine, et kaalumisel medaleid ei ole mõtet kaela riputada. See artikel on täitsa õppemateriali vääriline - neile kes tahavad hakata võistlema või siduda üldse ennnast võistlusspordiga. Kõrvaltvaatajana oli mu esimesel suurvõistlusel suur hämming kui pisikesed dressides mehed võtsid piimalt nö koore ehk medalid ja need kes olid puhvis ja paksult riides lõpetasid eelvõistlusega. Veelkord tänud Janar - suurepärase töö eest.
    Tõepoolest, hea artikkel. Mul on samad emotsioonid tekkinud ka mõnikod jõutõstmisvõistlustel...Et krt, kõik paistavad suuremad ja tugevamad.

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…