Treening

Järjekordne huvitav lugemine hüppe ihalejaile...

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Kui me räägime hüppevõime arendamisest, siis unustage jutud kõikvõimalikest erinevatest keerukatest „imeprogrammidest“, mis sisaldavad erinevat sorti kükke. Erinevatel kükivariatsioonidel on jõutreeningu praktikas oma koht, kuid mitte hüppevõime arendamisel. Kaks kõige olulisemat harjutust hüppevõime arendamisel on tavaline kükk kangiga ja kangi rinnalevõtmine. Pole sportlast, kes on hea hüppega, kiire ja plahvatuslik, kuid küki ja rinnalevõtmise näitajad oleks kehvad.

Kas te teadsite seda, et jõutõstjad ja klassikalised tõstjad on kõige parema vertikaalse hüppevõimega sportlased üldse? See on tõesti nii, kusjuures nad ei treeni absoluutselt eraldi hüppevõime parandamise eesmärkidel.

On veel teisigi sportlasi, kes omavad äärmiselt head hüppevõimet (vertikaalhüpe isegi 100 cm ja enamgi), sellised sportlased on sprinterid, jalgpallurid, ka kuulitõukajad ja kettaheitjad. Kõik eelnevalt nimetatud sportlased treenivad pigem jõu ja plahvatuse eesmärkidel, mitte eraldi hüppevõime jaoks. Ent tulenevalt jõutreeningust, kasutatavatest kükist ja rinnalevõtmisest on boonuseks ka väga hea hüppevõime.

Kui vaadata lähemalt sportlasi, kel väga hea hüppevõime, siis võib väga kiiresti leida üheseid ja ühiseid näitajaid. Kõik hea hüppega sportlased on väga tugevad. See tähendab seda, et nad kükivad üles vähemalt kaks oma kehakaalu (2 x kehakaal) ja võtavad rinnale 1.5 x oma kehaalu raskuse kangi. Hea hüppega sportlased teevad neid kahte harjutust (kükk ja rinnalevõtmine) ja nende harjutuste näitajad on väga head.

Nii, et kui eesmärgiks võimas hüpe, siis need kaks harjutust peaksid olema jõusaalis teie lemmikud. Olen (artikli autor) otsinud kokku seltskonna sportlasi, kel väga hea hüppevõime. Heidame pilgu nende näitajatele.

BRIAN URLACHER

Ameerika jalgpallur, mees fännas juba kooli ajal alakeha treenimist. See ei häirinud ka tema treenerit, kes ütles, et ülakeha võid treenida, kuid alakeha pead treenima. Kui Brian tegi kükki ja rinnalevõtmist, olid asjad hästi. Mees oli 193 cm pikk ja kaalus 118 kg, tema 40 jardi (36.6 m) aeg oli 4.57, tema vertikaalhüpe oli 96.5 cm. Rinnale suutis mees võtta 185 kg ja kükkis 250 kg.

VERNON DAVIS

Ameerika jalgpallur, väga võimas kuju. Vernon on see mees, kelle ülesandeks on pallide lõpuniviimine, touchdown´i joone taha. Mees on 192.5 cm pikk, kaalub 115 kg. 40 jardi aeg on 4.38 ja vertikaalhüpe on 106.5 cm. Vernon kükib 310 kg ja võtab rinnale 165 kg.

Tõlkijalt: soovitan soojalt vaadata kellega ja millega tegu:

http://www.youtube.com/watch?v=F1FHm_EmcRw

BEN JOHNSON

On kinnitamata kuulujutte, et Ben Johnson ei teinud eraldi plüomeetrilist treeningut üldse. Ta olevat keskendunud peamiselt otseselt sprintimisele, lõikudele ja jõusaalis suurtele raskustele. Olen (artikli autor) isegi lugenud, et ta ei teinud ka eriti pikemaid lõike, kui 100 m, kuna tahtis olla selle lühikese lõigu peale maksimaalselt plahvatuslik ja kiire. Ta keskendus oma treeningutel maksimaalselt ja ainult kõige kiiremate lihaskiudude aktiveerimisele.
Johnson oli väga kiire ja plahvatuslik, tema start ja stardikiirendus on olnud läbi aegade üks parimaid. Ilmselgelt tuleneb see asjaolust, et mees, kaaludes ise 86 kg, suutis teha 275 kg – ga 5 kükki. Me ei hakka siin rääkima sellest, kas ta kasutas aineid, et nii palju kükkida, kuid ilmselgelt näeme suurt seost ülivõimsa plahvatuslikkuse, kiiruse ja suurte kükinäitajate vahel.

MAURICE GREENE

Endine 100 m rekordiomanik (9.79) suutis 77 kg – se kehakaalu juures kükkida 230 kg. Tal oli väga hea vertikaalhüpe ja start.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

Lihtne spordirõivaste juhend igaks ilmaks

Treening | 

Membershop spordieksperdid annavad nõu, milliseid spordirõivaid soetada väljas treenimiseks vastavalt valitsevale ilmale. Järgi neid soovitusi,…


Kas kalorite lugemine on ainuke viis kaalu langetamiseks?

Treening | 

Süües vähem kaloreid kui me kulutame, nimetatakse kaalulangetamise mehhanismiks. Erinevad dieedid on selle mehhanismi saavutamise meetodid.…


Miks on spordis tõeliselt olulised õiged jalanõud

Treening | 

Kui soovid alustada uue trennikavaga või tahad lihtsalt olla füüsiliselt aktiivsem, oled ilmselt parasjagu mõtlemas, millist varustust hankida.…