Toidulisandid

Lämmastikoksiid - NO

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  1 kommentaar

Leheküljelt thepumpingstation.com tõlkinud ning toimetanud gmaster


1) Mis see on ja kust see tuleb?

Lämmastikoksiid on gaas, mida toodab keha selleks, et „rakud saaksid omavahel suhelda. Selle gaasi tootmiseks lõhustavad keha ensüümid Arginiini.

Lämmastikoksiid on molekul, mis koosneb ühest aatomist lämmastikust ja ühest aatomist hapnikust. Lämmastikoksiidi toodang toimub, kui L-arginiin muundatakse L-tsitruliiniks läbi lämmastikoksiidi süntaasi.

2) Mida see teeb ja millised uuringud seda tõestavad?

Vaatamata mõnedele vastuväidetele, on piisavalt uuringuid, tõestamaks Lämmastikoksiidi toodete toimivust.

„Lämmastikoksiidist, gaasist, mis kontrollib pea kõiki kehafuntsioone ja tema bioloogilisest aktiivsusest ning potentsiaalsetest kliinistest kasutusvõimalustest kirjutatud artiklite hulgal ei näi lõppu tulevat. Iga uuring lisab midagi lämmastikoksiidi vereringekontrolli, aju-, kopsu-, neeru-, mao ja teistesse tegevustesse kaasamisest.


Molekul laiendab veresooni ning kontrollib peaagu iga avause, alates neelamisest, kuni roojamiseni, tegevust. Immuunsüsteem kasutab lämmastikoksiidi viiruste, parasiitide ning kasvajatega võitlemisel. Ta edastab informatsiooni närvirakkude vahel ning on seotud õppimise, mälu, magamise, valu tundmise ning depressiooniga. Võitleb põletiku ning reumatismiga.


Sellest hetkest, kui see artikkel 1996 aastal kirjutati, on Lämmastikoksiidi kasutatud nii raviks kui ka sportlaste poolt, kes soovivad lihaskasvu kiirendada.

Laialt tuntud erektsioonihäire ravime sildenafiiltsitraat (viagra) sisaldab lämmastikoksiidi ning suurendab peenise verevarustust.

Fakt, et ta suurendab verevoolu lihasesse, peaks tegema toote väga sobivaks kulturistidele, kuna suurendatud verevarustus viib lihastesse rohkem toiteaineid, aidates lihastel pingele allutatuna suureneda. Sama käib ka lämmastikoksiidi põletikuvastase toime kohta, vähendades trennijärgset valu.

Lämmastikoksiid mõjutab gonadotropiini nimelise hormooni ning adrenaliini eritumist.

3) Kes vajab lämmastikoksiidi ning mis on selle puuduse sümptomid?

Kõik vajavad lämmastoksiidi, et toimiksid keha peamised füsioloogilised protsessid.

Kulturistile on see hea kasvu seisukohalt, kuna kiirendab teatud kehapiirkondade verevarustatust. Abi võivad leida ka erektsioonihäiretega mehed.

Lämmastikoksiidi vähesusest annavad teada raskused erektsiooni saamisel ning hoidmisel, füüsiline nõrkus ning tugev väsimus.

4) Kui palju peaks toodet võtma? Kas on ka kõrvalnähte?

Nagu ka kõigil teistel aminohappeid sisaldavate toodetega, on võimalik ka seda üle doseerida. Liiga suure hulga arginiini tarvitamine võib viia kõhulahtisuse, nõrkuse ning halva enesetundeni. Täpseid doseerimishulki pole välja arvutatud, niiet on parem kasutada „doseeringukaardistamist ehk võtta üks nädal väike doos, jälgides kasulikke ja kahjulikke külgi ning vastavalt nende puudumisele doosi tõsta või nende tekkimisel veelgi langetada.


Enamus lämmastikoksiidi toodetest sisaldavad aminohapet arginiin-alpha-ketoglutaraat, seega tuleks jälgida, kui palju seda päeva jooksul saadakse, kuna arginiin on ka paljudes teistes toodetes.


Tõlkijalt: Kõrvalnähtudest. Uurisin veidi internetist ning on esinenud vähesel määral peavalusid, vererõhu tõusu, seedimisraskusi ning meeleolulangusi peale toote pikaajalise kasutamise lõpetamist. Pole soovitatav maksa- ning neerupuudulikkuse ja maoga seotud probleemide korral.

Isiklikult olen proovinud veidi no-xplode’i, tegi ärksaks ning andis energiat ja tahtejõudu.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Toidulisandite tarbimise ajastamine

Toidulisandid | 

Me kõik oleme erinevaid toidulisandeid , vitamiine ja mineraale tarbinud, kuid kas sellest on ka kasu olnud ja kas oleme seda õigesti teinud?!…


Omega-3 kasutegurid

Toidulisandid | 

Oomega-3-rasvhapped on asendamatud rasvhapped, see tähendab, et keha ise neid ei sünteesi ning need jõuavad meie organismi vaid toidu kaudu Kuid…


Kollageen – nahale elastsust, lihastele jõudu!

Toidulisandid | 

Miks vanusega lõtvub nahk, hõrenevad juuksed ja väheneb lihaste maht? Üks põhjustest on inimkeha tähtsaima valgu, kollageeni tootmise…