Jõutõstmine

Uudised

SELLi jõutõstmisvõistlused

Jõutõstmine  |  29.05.10  |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

21.-23.mail toimusid Tartus XXVI SELLi Üliõpilasmängud. XXVI SELLi mängudel osales üle 1500 sportlase 15 riigist ja 78 ülikoolist. Kavas oli 11 spordiala, esmakordselt ka jõutõstmine. Võisteldi naiste arvestuses (võitja selgitati Wilks`i kehakaalu koefitsiendi alusel) ning mehed selgitasid võitjad 6-s erinevas kaalukategoorias.

Kui eelnevalt on Tallinnas korraldatud Rahvusvahelistest jõutõstmisvõistlustest Tallinn-Helsinki-Stockholm linnade vahelist sõpruskohtumist, siis Ülikoolilinnas Tartus olid need esimesed Rahvusvahelised. Esindatud olid Soome, Eesti, Läti ja Leedu üliõpilaste jõutõstjad (ka SELLi mängud on saanud oma nime just nende riikide esitähtedest). Kahjuks jäid tulemata, kahe tugeva jõutõstmisriigi, Ukraina ja Poola jõutõstjad. Ühtkokku osales võistlustel 40 võistlejat, 12-st kõrgkoolist.

Naisi oli võistlemas 8. Võitjaks tuli Laura Laan TTÜ-st, kes püstitas ka kükis uue Eesti rekordi: 130 kg, kehakaalus kuni 75 kg. II koht läks Lätisse – Anita Skelele ning III koha võitis Tartu Ülikooli esindaja Mari Nurklik.

Väga pingeline võistlus toimus meeste -75 kg kaaluklassis. Kus tasavägises duellis väljus võitjana Aivar Krupp Sisekaitse Akadeemiast, edestades Antti Avannet Tampere Ülikoolist ainult minimaalse 2,5 kilogrammiga. Kogusummad vastavalt 610 ja 607,5 kg. III koht kuulus Andriejus Kondratenkole Leedust, kogusummaga 582,5 kg.

Kehakaaluklassis -82,5 kg nägid pealtvaatajad maailmaklassilist tulemust lamades surumises -227,5 kg, millega sai hakkama eelmise aasta juuniorite MM võistluse hõbemedalimees Janis Stelmahs Riia Tehnika Ülikoolist. Järgnevad kohad läksid Leedusse: II koht Julius Staskevicius 640 kg ja III koht Romualdas Keniausis 627,5 kg.

Kehakaalus -90 kg jäi I koht Tartu Ülikooli: Marko Mumm püstitas uued isiklikud rekordid jõutõmbes (282,5 kg) ja kogusummas ( 672,5 kg). Ka kahvatumad medalid jäid Eestisse: hõbe Madis Jõgi TTÜ-st, 635 kg ja Andres Viksi TÜ-st, 585 kg.

-100 kg kategoorias said võidurõõmu maitsta ka Leedu. Gedas Adomaitis kogusummaga 805 kg edestas Sisekaitse Akadeemia jõumeest Priit Paakspuud. Priidult samuti uued isiklikud rekordid: 300+215+275=790 kg. III oli Toomas Kolk TTÜ-st, 565 kg.

Võistluspäeva parima koefitsendi 516 punkti (Eliitklassi järk 500 punkti) tegi Elar Kraav TÜ-st kehakaalus -110 kg. Tema tulemused olid kükis 315 kg, lamades surumises 202,5 kg, jõutõmbes 330 kg ning kogusumma 847,5 kg – kõik tulemused on ka atleedi uued isiklikud rekordid. 2009.a. Juuniorite EM-l jõutüstmises oli Elar Kraav kogusummas 4. (820 kg) ja võitis pronksmedali jõutõmbes (325 kg). Pisut konkurentsi võitjale pakkus kahe alaga ka leedulane Laimis Bausa, kes kükkis 295 kg ja surus päeva suurima tulemuse 230 kg lamades, aga jõutõmbes piirdus 275 kg, mis tagas kogusummaga 800 kg II koha. Pronksi sai Imants Sokolovs Riiast, 715 kg.

Kõige raskemate tudengite arvestuses +110 kg tuli võitjaks Martins Kruze Vidzeme Ülikoolist. Martinsi tulemused: 325+215+310=850 kg. Hõbedale tuli Viljar Vaher EMÜ-st, 730 kg ning pronksi sai Kõrgema Sõjakooli esindaja Tanel Kurisoo. Võistlus ebaõnnestus Läti amatööride rammumehel Ritvars Noviksil, kel ebaõnnestus kükk.

Järgmisel aastal toimuvad SELLi mängud Leedus. Kas ka edaspidi jätkub jõutõstmisvõistluste traditsioon...