Kulturism

Kommentaariks Euroopa fitnessi meistrivõistlustele 2010 Novi Sad

Indrke Otsuse traditsooniline kommentaar: Eesti koondis esinemine Euroopa meistrivõistlustel fitnessis 2010 Serbias, Novi Sadis

Kulturism  |   |  tekst:  |  fotod: Arnold Tokko  |  Kommenteeri

Kommentaariks Euroopa fitness meistrivõistlustele 2010 Serbias, Novi Sadis

Järgnev lühikommentaar Euroopa meistrivõistlustele naiste kulturismis ja fitnessis (ja meeste fitnessis!) ei ole sügavuti minev analüüs. Peatun põgusalt asjadel, mis mulle silma-kõrva hakkasid, alates delegaatide koosolekul räägitust ja kohtunike laua taga nähtust, lõpetades järeldustega võistluste protokolli lehitsedes.

Rahustav oli kuulda EBFF Kohtunike Komisjoni esimehe ja võistluste peakohtuniku Pavel Filleborni suust hoiatust—kes asetab kulturistliku välimusega bodyfitnessi võistleja kõrgele kohale, see hindab viimast korda! Minu küsimusele—kas sama kehtib ka naiste fitnessi kohta—vastas ta, et põhimõtteliselt küll aga traditsiooniliselt (?) on fitnessis kuivemad ja lihaselisemad kehatüübid. Viimast väidet küll minu kogemus (ei sellelt ega varasematelt võistlustelt) ei kinnita. Igatahes üritatakse hindamiskriteeriumidega vältida lihaseliste ja kuivade (so ebanaiselike) kehatüüpide domineerimist. Seda enam omandab tähtsust (suurel määral skeletiga paika pandud!) keha joon ja proportsioon. See rõõmustab loomulikult neid, kellel see joon olemas…

Mainiti vajadust hinnata alla ka ülepakutud “balloonidega” naisvõistlejaid. Täiesti loogiline—see rikub proporsiooni ju.

Kohtunikuna lähtusin ma neist juhistest rõõmuga ja tundub—tulemusi vaadates-, et ma polnud ainus. Siiski jääb bodyfitness kõige subjektiivsemate hindamiskriteeriumitega alaks ja trikoovooru olemasolu pigem suurendab seda. Katsetati praktikas ka kahe poosi lisamist (tõstetud kätega “topelt biitseps” eest ja tagant) aga see hääletati kohtunike poolt maha. Ka minu arvates ei lisanud see midagi ega aidanud hindamist.

Lootustandev, et esmakordselt oli tellitud ka võistlusväline juhuslik dopingukontroll kaalumisel, lisaks võistlusjärgsetele testidele. Liisa käis kontrollis enne ja Oleg peale võistlust.

Mul oli dopinguteemadel vestlus ka IFBB presidendi Rafael Santonjaga. Asjad selles vallas liiguvad paremuse poole, ehki aeglasemalt kui tahaks näha. Ta väljendas oma tänu EKFL-le meie “leppimatu võitluse” eest ja tõi meid eeskujuks teistele rahvuslikele liitudele. Paraku on dopinguteemasse suhtumises riikide vahel veel väga suured erinevused. Kuigi erinevus sõnade ja tegude vahel pole kadunud, julgen kindlalt väita, et reaalse dopingukontrolli hirm sunnib teatud seltskonna tiitlivõistlustest eemale jääma või vahendeid valima. Sedamööda tõusevad nii Eesti kui kõigi teiste ausate spotlaste võimalused.

Liisa, Natalia ja Olegi tulemusi hinnates ja võistlusprotokolli analüüsides, võin väita, et antud juhul saadi maksimaalne tulemus. Kuigi Liisa võitis ka vabakava, hinnati tema keha mõlemal päeval puhtalt esimeseks ja just sellega saadi punktides ülekaalukas võit. Isiklikult pidasin teiseks jäänud venelanna eelist ülakeha lihasmassis ja kuivuses ohtlikumaks. Tulevikku silmas pidades on muidugi hea, et Liisa kehajoont ja üldmuljet kõrgelt hinnatakse. Õnneks on reservi veel kõigis komponentides.

Natalia oli teinud panuse õigele kaardile. Tema vabakava oli omas “masinaklassis”. Kuigi kehahinded andsid poolfinaalis 3.-4. ja finaalis 4. koha, piisas 10 punktisest edust, et võita hõbemedal. Super—konkurendid olid nimekad—ja ega Natalia vormile midagi ette polnud heita!

Olegile tõi edu sama mudel. Vabakava puhas võit (mida, tõsi küll, võis oodata) ja saadud 9 punktine edumaa oli piisav, et kindlalt neljanda kehahindega tulla pronksile. Et Oleg teeb sellel spordialal oma esimesi samme ja reserv keha poole pealt (eriti jalgade osas) peaks olema suur, on meie fitness leidnud “kullatüki”.

Olen kindel, et see tiilivõistlus ei jäänud viimaseks, kus tunned, et “eestlane olla on uhke ja hää”!

Võistluste protokoll, galeriid, foorum ja vide siin!


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Pildimängu nr 1655 võitja on välja loositud!

Kulturism | 

Pildimäng nr 1655 võitja on Kalev Arbus. Õige vastus: pildil on Jon Call [b]Soovime palju õnne pildimängu…


Pildimängu nr 1654 võitja on välja loositud!

Kulturism | 

Pildimäng nr 1652 võitja on Taavi Merisalu. Õige vastus: pildil on Holly Baxter Norton [b]Soovime palju õnne…


E-koolitus: "Ebamugavad emotsioonid: kuidas neid mõista ja nendega toime tulla?"

Kulturism | 

Koolitusele on oodatud kõik eri spordialade treenerid, instruktorid, kehalise kasvatuse õpetajad, liikumisõpetaja. Koolitus toimub zoom…