Persoon

Vello Vaher treenib lapsi alates esimesest elupäevast

Persoon  |   |  tekst:  |  fotod: Mati Vabamäe  |  Kommenteeri

Kui ma Vello Vaherile helistasin ja leppisin kokku intervjuu tegemise aega, kutsus ta mind kohe oma trenni vaatama. See mida Vello tegi kuue kuuste imikutega oli minu jaoks hämmastav. See kuidas väike inimlaps, kes veel õieti ei rooma, seisab Vello käe peal püsti ja naudib seda, tasus kuhjaga tema trenni külastamist.

Mis aastast sa hakkasid tegelema väikelaste ja imikute võimlemisega?

See oli vist aasta 87, kui sai alustatud esimeste väikelaste ja imikute treeningrühmadega. Vahepeal läksid mõned aastad mööda ja omad lapsed kasvasid suuremaks. Õnneks kutsus MusaMari mind enda juurde tagasi ja siis sai seal uuesti võimlemist tehtud. Praegu teen nii omal käel kui ka teiste tiiva all seda väikelaste võimlemist edasi. Ehk siis kokkuvõtvalt võib öelda , et 22 aastat on neid treeninguid läbi viidud ja nüüd on isegi teise põlvkonna lapsed mul treeningrühmas.
Kui nüüd päris algusest rääkida, siis sa oled ju TPI-i ehitusteaduskonna lõpetanud.

Kuidas ehitus ja sport kokku said?

Ma tegelesin maadlusega alates 13 aastasest peale. TPI-i ajal töötasin Võsul ühes varietees ning mulle meeldis seal esineda oma kondiväänamise trikkidega. Kui ma oma naisega kohtusin, siis ma juba teadsin, et tahan vähemalt viite last. Tegelikult teadsin ma seda juba keskkoolist peale. Mu klassiõed mäletavad kindlasti, et Vello tahtis juba siis viite laste saada. Ma leidsin, et kui ma oleks võimlemisega tunduvalt varem alustanud, oleks minu tulemused olnud tunduvalt paremad. Sealt see loogika tuligi, et kui lapsed sünnivad, siis tuleb neid kohe hakata karastama, vannis uputama ja nendega võimlema.

Kunagi käis siin sukeldumisspetsialist Igor Tarkovski, kes näitas Pirita Purjespordi keskuses, kuidas imikud ujusid ja vee alla sukeldusid. Tema tegi paari harjutust väljaspool basseini. Sellest ajast peale hakkasingi koguma igatsugu trikke ja nippe.

Kuid ikkagi - ehitus ja imikute võimlemine. Ned on ju teineteisest kaks nii kaugel asuvat asja?

Tegelikult tegelesin tsirkuse ja joogaga juba enne TPI-sse astumist. Ning ega see ehitusteaduskond ju mööda külgi maha ei jooksnud. Õppimine pani loogilise mõtlemise paika. Kui nüüd lähemalt vaadata, siis akrobaatika on füüsikaga väga tihedalt seotud. Kui mõnda piruetti või saltot teha, siis vaata, need elemendid on ju kõik füüsikaga seotud.

Kuidas sa üldse julgesid tegeleda imikutega, nad on ju nii väikesed ja kaitsetud?

Eks ma oma lastega alustasin, tegin kolm neli harjutust, viskasin õhku, hoidsin pea alaspidi, hoides käest ja jalast kinni tegin „lennukit“. See on ju kõigile teada tuntud asjad. Sellele juurde hakkasin ise leiutama harjutusi, nii nagu ma ka akrobaatikas teen. Kui ma näen kusagil mingit uut akrobaatilist trikki, siis ma üritan seda koha järgi teha, kui sa oled selle juba korra järgi teinud, siis toimub juba nö. lihase mälu, see jääb sulle meelde.

Kui sa juba ise oskad seda trikki teha, siis oskad seda ka teistele õpetada. Kui ma kirjutasin oma esimest raamatut „Harjutusi väikelastega“, siis kirjutamise käigus tuli neid harjutusi muudkui juurde, nii et kõik harjutused ei mahtunudki ära.

Oled sa kusagil seda väikelaste võimlemist õppinud või on kõik su teadmised rajatud praktikale?

Ma olen valdavalt ikkagi iseõppija. Kasvõi break tants. Ma olin vist esimene kes selle tantsu eestisse tõi. Seal on väga palju elemente, mis tuli endal selgeks õppida, kedagi õpetamas ei olnud ja kusagilt ei olnud ka õppida. Aaasta oli siis alles 1984. Mõnede elementide selgeksõppimine võttis ikkagi kuid, nüüd võin need elemendid päeva paariga teistele selgeks õpetada.

Kui vanalt hakkasid sa oma lapsi treenima?

Iga lapsega ikka varem ja varem. Kui pojaga hakkasime vist kuu või kahe vanuselt esimesi trikke tegema, siis neljanda lapse sünnituse juures olles ja nabanööri läbi lõigates ning kaaluma viies, tegime esimesed neli harjutust ära. Viienda lapsega oli selline lugu, et tal oli nabanöör kaks korda ümber kaela. Temaga olin ma humanist, alustasime alles järgmisel päeval.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Tunne Eesti tegijat- Marlen Heldemeel

Persoon | 

Nimi: Marlen Heldemeel Pikkus: 173cm Kaal: 65kg Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Jõudsin treeneri ameti juurde läbi sõprade…


Tunne Eesti tegijat- Olga Savelieva

Persoon | 

Nimi: Olga Savelieva Pikkus: 160 Kaal: 53 Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Hakkasin 5a.tagasi treenima Thai poksis, hobiks oli ka…


Tunne Eesti tegijat- Kregor Hermet

Persoon | 

Nimi: Kregor Hermet Pikkus: 205 cm Kaal: 109 kg Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Esimeses klassis toodi kooli palju trennikutseid…